Президентът на Русия Владимир Путин подписа закон за налагането на ответни санкции за цензура срещу руските медии.
Както следва от документа, сега чуждестранните социални мрежи и ИТ платформи, включително гиганти като Twitter, Facebook и YouTube, ги грози наказание за ограничаване на достъпа до информация за расова, национална и политическа принадлежност. Законът предвижда възможност за блокиране, забавяне на трафика и административни глоби.
Главният прокурор, съгласувано с Министерството на външните работи на Русия, ще може да определя на собственика на информационния ресурс статуса на дискриминиращ руските медии, а това ще бъде последвано от санкции. Ако ресурсът реши да се откаже от цензурата, той трябва да информира руския надзорен орган на комуникациите "Роскомнадзор" за това и тогава главният прокурор, отново съгласувано с външното министерство, ще отмени решението за мерките.
Глобата за нарушителите ще бъде от няколко хиляди до 3 млн. рубли (около 41 000 долара).
В същото време по-рано един от авторите на закона, председателят на комисията по информационна политика към Държавната дума (долната камара на руския парламент) Александър Хинщайн отбеляза, че блокирането и забавянето на трафика може да се използва заедно с глоби, тъй като "едното не отменя другото", а блокирането на отделни страници или ресурси ще зависи изцяло от възможностите на самата платформа.
batnasko
на 30.12.2020 в 13:44:48 #5Avatarx, никой не говори за забрана на интернет. Интернет като свободна международна платформа за комуникация и обмяна на информация трябва да съществува. Въпросът е, че определени кръгове се опитват да монополизират информационните потоци в интернет и да ги използват за политически цели, пропаганда, сваляне на правителства и т.н. Затова всяка държава трябва да има правото да определя кои неща в интернет касаят националната сигурност и при необходимост да налага контрол.
Avatarx
на 30.12.2020 в 13:36:58 #4Старчокът-педофил в пълният си кагебейски блясък. Интернет да не забрави да забрани преди да пукяса...
batnasko
на 30.12.2020 в 12:41:26 #3Адаш, за последното съм съгласен. Въпросът е до колко обикновения човек е способен да отсее, ако мейнстрийма го залива с "вярната" информация и в същото време нарича другите източници "фалшиви новини".
NaskoZashtoto
на 30.12.2020 в 12:33:14 #2Тази практика, започната от новия ни Голям брат САЩ и възприета от бившия ни Голям брат за възстановяване на държавната цензура е естествена последица от прекаляването със свободата на словото, но се прилага на база различни критерии и с различно съдържание. Вероятно не е нещо, на което да се радваме. Все едно да ограничат нашите кабеларки да транслират програми, които не произхождат от България или ЕС (защото не можем да ограничим последните). Разнообразието на източници на информация гарантира на потребителите на информация (или поне на мислещите) база за отсяване на истината от лъжата и пропагандата.
batnasko
на 30.12.2020 в 12:04:31 #1Абсолютно правилно решение. Няма как външни инструменти за пропаганда да оперират свободно на руска територия, когато самите те са с анти-руска насоченост. Вижте кои новини се индексират в Гугъл на първо място. Руските медии, които пишат гледната точка на Русия, въобще не са отразени в търсачките.