Русия е в състояние да посрещне настоящите и бъдещите енергийни нужди на Китай. Това заяви руският президент Владимир Путин преди поредната си среща с китайския лидер Си Дзинпин в Москва.
По негови думи енергийното сътрудничество между Русия и Китай се разраства.
Той посочи, че използването на национални валути в двустранните разплащания трябва да бъде допълнително насърчавано и отчете, че търговията между двете страни е нараснала до рекордни нива, увеличавайки се с над 30%.
Технологичният суверенитет на двете страни е важна тема и те могат да станат глобални лидери в информационните технологии, киберсигурността и изкуствения интелект, изтъкна Путин и допълни, че Москва ще подкрепи китайски компании, които планират да заменят напусналите Русия фирми от Запада.
Руският президент изрази във вторник увереност, че сътрудничеството между Москва и Пекин ще се развива в полза на народите и на двете страни, съобщава ТАСС.
"Убеден съм, че нашето многостранно, взаимноизгодно сътрудничество ще продължи да укрепва и да се развива динамично в полза на народите на нашите страни", заяви той по време на разговора си с китайския президент пред широк кръг от делегати.
Путин отново нарече китайския президент свой приятел, когато му предостави думата.
От своя страна Си Дзинпин заяви, че отношенията между Пекин и Москва се развиват стабилно и "здравословно".
Той посочи, че двете страни постигат значителни резултати и очертават начини за бъдещо сътрудничество, като същевременно разширяват форматите на двустранно сътрудничество.
Политическото взаимно разбирателство между Пекин и Москва се задълбочава и сътрудничеството в областта на търговията и инвестициите се развива, подчерта Си.
Путин и Си Дзинпин започнаха поредния си разговор в Александровската зала в Кремъл.
След преговорите двамата лидери ще подпишат документи. Програмата на посещението ще завърши с тържествена вечеря във Фасетовия дворец.
По-рано днес Си Дзинпин се срещна и с руския премиер Михаил Мишустин и отправи покана към него и Путин да посетят Китай.
halo
на 22.03.2023 в 02:16:19 #6Китайската боа идва.
Ачката
на 22.03.2023 в 00:37:24 #5Между другото не знам дали знаете, че Русия добива едва 10% от световното ядрено гориво в света, но изнася около 40-50% от световното такова. Щатите и Франция купуват от Русия обогатен уран до ден днешен за своите АЕЦ (нищо, че ни предлагат да преминем на гориво от Уестингхаус - пак си правят далаверите у нас)...нещо което умело изключиха от 10-тия пакет санкции ,защото ще ги удари тях самите силно. Росатом строи АЕЦ в десетки страни по света, включително и в Русия. В енергетическата сфера (и във военната) те са една от най-развитите страни, което ги прави силно независими във всякакво вътрешно производство. А те го възобновиха. При това не им е необходимо да изнасят, само да задоволят вътрешният си пазар, от който западните компании точеха и печелеха милиарди.
Ачката
на 21.03.2023 в 22:34:39 #4Руският газ вече Е в Китай и обемите му растат. В скоро време ще текне и по казакската тръба в замяна на това казакският газ да тече по дружбата към Европа. Силата на Сибир се строи и ще може да доставя повече количества. Съвсем друг е въпроса, че китайците далеч не са наивни деца и сключиха маса договори за милиарди долари за доставка на газ не само с Русия, а и с Катар, Туркменистан (там май си имаха договор), взимат от Щатите,а от скоро и вкарват и втечнен от Русия + огромни количества дизел и бенз. А Китайските фирми вече СА в Русия, и заедно с руските такива вече заеха пазарите, "продадени" за 1 евро от компаниите, които се изнесоха. Много руски фирми също "намазаха" от санкциите и заеха готови поточни линии, с което на практика Путин осъществи една национализация на бизнеса за вътрешния пазар. Отделно ограниченията до достъпа до технологии, които Русия нямаше пак започнаха да се заемат от руски фирми и концерни, които да запълнят нишата с продукти родно производство, като новите газови турбини и много други. Тези, които злорадстват срещу руснаците и се радват на санкциите, всъщност не осъзнават колко са наивни и глупави. Сега страната с най-големи ресурси в света, ще започне сама да произвежда това, което й липсва. А тя има и ресурси, и база, и КАДРИ (което ние вече нямаме), за да си добави всичко. Пък и партньори като Китай, за нещата, в които не са толкова напред. Да Ви е честито евроGeiатлантици!
friend
на 21.03.2023 в 20:37:25 #3врвр Путин предлага газ на Си Дзинпин и кани китайските компании в Русия ------------------------- А после дали ще може да ги изгони? Отношенията между Русия и Китай не се разрастват. Разраства се само Китай. Доказателства искаш ли?
vr8vr
на 21.03.2023 в 20:13:15 #2Смешен си ти от мнение 1. Договарят се лидерите на 2 от 3-те най-мощни държави. Кой си ти ве, цървул диванен, че ще определяш някой от техните ръководители за "смешен"? Тези хора не са случайни и това, което правят не е обект на анализ на някакъв панелен таласъм с акъл на пойна птичка.
beyonder-realm
на 21.03.2023 в 19:48:42 #1Смешен е руския педе рас