Руският президент Владимир Путин подписа указ за одобряване на Основите на държавната политика на Руската федерация в областта на ядреното възпиране, предава "Интерфакс".
Документът е публикуван във вторник на официалния портал за правна информация.
В указа се отбелязва, че гарантираното възпиране на потенциален противник от агресия срещу Руската федерация и (или) нейните съюзници е един от най-високите държавни приоритети.
"Сдържането на агресията се осигурява от цялата военна мощ на Руската федерация, включително ядрените оръжия", се казва в документа.
"Руската федерация разглежда ядрените оръжия като средство за възпиране, чието използване е крайна и принудителна мярка, и полага всички необходими усилия за намаляване на ядрената заплаха и предотвратяване на изостряне на междудържавните отношения, което може да предизвика военни конфликти, включително ядрени ", се казва в указа.
Държавната политика в областта на ядреното възпиране, подчертава документът, има отбранителен характер, насочена е към поддържане на потенциала на ядрените сили на ниво, достатъчно за осигуряване на ядрено възпиране, и гарантира защитата на суверенитета и териториалната цялост на държавата, възпирайки потенциален враг от агресия срещу Руската федерация и (или) нейните съюзници.
Освен това, в случай на военен конфликт, това ще предотврати ескалацията на военните действия и тяхното прекратяване при условия, приемливи за Руската федерация и (или) нейните съюзници.
Агресията на която и да е държава от военната коалиция срещу Русия и/или нейните съюзници се счита за агресия на коалицията като цяло, както е отбелязано в Основите на държавната политика на Руската федерация в областта на ядреното възпиране.
Освен това, според документа, "агресията срещу Руската федерация и (или) нейните съюзници от всяка неядрена държава с участието или подкрепата на ядрена държава се счита за тяхно съвместно нападение".
Планирането и провеждането на мащабни военни учения в близост до границите на Русия от потенциален противник е определено като друга заплаха, срещу която се упражнява ядрено възпиране.
Създаването или разширяването на съществуващи военни коалиции, които приближават инфраструктурата до Русия, също би се считало за заплаха, предмет на ядрено възпиране.
Кремъл нарече "безразсъдно" решението на администрацията на президента на САЩ Джо Байдън да разреши на Украйна да използва американски ракети с голям обсег за удари в дълбочина на руската територия. Според Кремъл този ход ще доведе до "пряко участие" на НАТО във войната в Украйна.
Москва, която води своята "специална военна операция" в Украйна вече 1000 дни, многократно е предупреждавала Запада, че разширяването на военната помощ за Киев е опасна провокация. Президентът Владимир Путин заяви през септември, че разрешаването на подобни удари би означавало, че военната инфраструктура и персоналът на НАТО ще участват в насочването и изстрелването на ракетите.
Според източници на "Ройтерс" решението на Байдън е отговор на нарастващото военно сътрудничество между Русия и Северна Корея. Вашингтон и Киев са обезпокоени от разполагането на севернокорейски сухопътни войски, които да подсилят руските сили.
Подкрепата за Украйна е "въпрос на защита на демокрацията и човечеството", посочват американски представители. В същото време Кремъл предупреди, че всяка конвенционална атака, подпомогната от ядрена сила, може да бъде разглеждана като съвместна атака срещу Русия, според променената руска ядрена доктрина.
Въпреки напрежението, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви пред ТАСС, че Москва остава готова да нормализира отношенията си със САЩ. "Но не можем да играем танго сами", каза той, намеквайки за необходимостта от съвместни усилия за възстановяване на отношенията с Вашингтон.