Бившият премиер на Косово Рамуш Харадинай направи аналогия между войната в Косово и войната в Украйна. Той казва, че Русия има влияние в някои части на Балканите, но няма руско влияние в страната му. Косовският политик и бивш командир на Армията за освобождение на Косово вижда опасността от сръбската намеса в северната част на Косово, която според него би била в интерес на Русия, цитира думите му скопското електронно издание "Плюс Инфо".

"Ако това се случи, целият свят ще разбере, че (Александър) Вучич прави това за Русия. "И ако няма възможност да намери решение за Русия, то Западът е доста добър в намирането на решение за Сърбия, както направи през 1999 г.", каза той.

По отношение на политиката на сръбския президент Александър Вучич, Харадинай смята, че той е изцяло под руско влияние.

"Знам, че американците няма да допуснат нито един сръбски войник да влезе в Косово. Знам, че Белград ще бъде бомбардиран, ако това се случи. "Сърбия знае, че сигурността на Косово е в отговорността на Съединените щати и Великобритания", каза Харадинай.

Харадинай: Нямаме нужда от разрешение на Сърбия, ще се обединим с Албания

Харадинай: Нямаме нужда от разрешение на Сърбия, ще се обединим с Албания

"Държавата Косово ще бъде в съюз с Албания, а настоящите временни косовски институции остават"

През 1999 година НАТО реши да нанесе въздушни удари по Сърбия след като обвини армията на Слободан Милошевич в етническо прочистване в Косово. Те започнаха на 24 март 1999 година и приключиха на 15 юни същата година, след като в македонския град Куманово на 10 юни бе подписано военно техническо споразумение между НАТО и тогавашна Съюзна република (СР) Югославия. Съгласно това споразумение югославската армия и силите на МВР на СРЮ трябваше да се изтеглят от Косово, а мироопазващите сили КФОР трябваше да поемат контрола и управлението на територията на Косово, докато от своя страна НАТО се задължи да прекрати бомбардировките си на СР Югославия.

Сърбия: Косово в НАТО би било "пряка заплаха"

Сърбия: Косово в НАТО би било "пряка заплаха"

Тръгва ли Белград по стъпките на Москва

Косово обяви независимост през 2008 година, но тази независимост все още не е напълно призната, както от Сърбия, така и от Русия и други държави, включително членки на ЕС и съюзници от НАТО - Испания, Гърция, Кипър, Румъния и Словакия.

Сърбия и Косово започнаха да водят диалог за нормализиране на отношенията с посредничеството на ЕС, но засега не е постигнат почти никакъв напредък, а отношенията между двете страни се обострят периодично.