Жена се вряза с кола в тълпа от антиправителствени протестиращи в столицата на Сърбия Белград. Една жена на 26 години е ранена. Това съобщава АП, като цитира изявление на полицията.
24-годишната шофьорка е била задържана от полицията. Това е вторият такъв инцидент в Белград с протестиращи - преди седмица отново кола се вряза в група протестиращи и рани тежко човек.
Протести се проведоха в цялата страна - в същия ден, в който президентът Александър Вучич проведе свой голям следобеден митинг с хиляди поддръжници в централния град Ягодина, неговата коалиционна крепост, за да се противопостави на постоянните антиправителствени протести, които поставят под въпрос здравото му сцепление върху властта.
Вучич каза на поддръжниците си, че страната е била "атакувана както отвън, така и отвътре" от антиправителствените протести.
"Не е случайно, че те нападнаха Сърбия отвън", каза Вучич, като посочи като причина приятелските отношения на Сърбия с Русия и Китай и отказа си да наложи санкции на Москва заради войната в Украйна.
Поредният антиправителствен протест в Сърбия затвори училища, книжарници, театри и кафенета. Протестите, водени от студенти, се проведоха в няколко града в Сърбия, включително и в Белград.
Много частни бизнеси също се включиха в обявената всеобща стачка, а кафенета сервираха безплатни храни и напитки, или намалиха цените.
Хиляди протестиращи се събраха пред главната сграда на правителството и стояха мълчаливи в продължение на 15 минути е памет на загиналите в Нови Сад. Именно трагичният инцидент от 1 ноември 2024 г. с 15 загинали предизвика социално мотивираното недоволство срещу десетилетието управление на Александър Вучич.
Белград настоява обаче, че опитите сваляне на правителството няма да минат и прокарва тезата за режисура от външни сили с намеци за западните страни.
Сръбските власти и по-конкретно Вучич реагираха с тезата за "цветна революция" и на гражданските вълнения миналата година след двете масови убийства.
Александър Вучич и сега говори директно за "цветна революция" и "куратори" - наратив, който напълно съвпада с пропагандните тези на Москва, които тя вече е прокарвала както към Сърбия, така и последователно спрямо Украйна и то още от 2013-2014 г. за така наречения Евромайдан, а в момента и спрямо вълненията в Грузия.
В руските тези всеки един евроинтеграционен процес и отдалечаване от зависимост от Русия е осъществяване на русофобски план на Запада, а гражданските вълнения и протести в подкрепа на европейска и евроатлантическа интеграция са организирани като революции срещу легитимните власти и най-вече срещу истинските интереси на народите в съответните страни, които са разбирани и изказвани преди всичко от говорителите на Кремъл.
Legalen
на 25.01.2025 в 14:56:28 #1„Сърбия е обхваната от маза ни протести срещу корупцията“ Нека протестират, нека си чупят коравите глави! Те са си виновни за корупцията! Сьздали си корупция, протестират! Нямаме корупция- защо да протестираме???