Рестартирането на диалога между Сърбия и Косово ще е приоритет за мисията на новия специален пратеник на САЩ за Западните Балкани Матю Палмър, обяви той във вторник, цитиран от "Ройтерс".
"Първата (стъпка) е връщането на преговарящите страни на масата", подчерта Палмър, който беше назначен на поста миналата седмица по време на регионална политическа конференция в Словения.
Палмър обясни, че очаква следващото правителство на Косово да бъде отворено за преговори и да отмени решението на Прищина от миналата година, когато обложи вноса от Сърбия с мита от 100 процента с аргумента, че дипломатическите ходове на Белград са блокирали възможността на Косово да се присъедини към "Интерпол".
Палмър заявява, че кампанията на Сърбия да убеди колкото се може повече държави да се откажат от признаването на Косово, обявило независимост през 2008 г., е "контрапродуктивна" и "не е в интерес на мира, стабилността и сигурността в региона".
"Мисля, че САЩ ще имат важна роля в подкрепата си за Белград и Прищина - в това те да идентифицират точките на несъгласие помежду си и да се фокусират върху онова, което ще спечелят от нормализацията на взаимоотношенията си - а по-конкретно - отварянето на пътя към Европа и за двете страни", обясни Палмър.
Всички държави от Западните Балкани, в това число Босна, Черна гора, Северна Македония и Албания, имат за цел да се присъединят към Европейския съюз. Повечето от тях също искат да се присъединят към НАТО.
Припомняме, че в Косово предстоят извънредни избори на 6 октомври. Те бяха насрочени след оставката на премиера Рамуш Харадинай през юли, който трябваше да отговаря в съда в Хага по обвинения за военни престъпления във връзка с участието си в етническите сблъсъци със сръбското население в периода 1998 г. - 1999 г.
chafeto
на 04.09.2019 в 11:13:03 #1Американците са "яхнали" две каузи, които отстоят сравнително далече една от друга, но са доста сходни. Едната е кюрдската, а другата е албанската. Всъщност, ако американците през 1999 не бяха бомбардирали Сърбия, то Косово вероятно почти щеше да е прочистено от шиптари, въпреки, че така наречената АОК беше въоръжавана и обучавана от САЩ. Косово разбирасе не функционира като държава. Това една бандитска територия, управлявана от престъпни кланове, а институциите са общо взето бутафория. "Икономиката" се базира основно на престъпни дейности и на парите, пращани от шиптарите от други страни. Но пък си имат огромна американска база, което е най-важното. Лошото е, че нещата няма да спрат до тук, особено имайки предвид демографската "експлозия" сред албанците. Това лято бях в Македония и за пореден път се убедих, че в албанските общини македонска държава на практика не съществува. Единствената част от Македония, където албанското присъсътвие не ти се навира в лицето е от нашата граница до Куманово, но и това е временно. Албански знамена се веят не само от къщите. На обществени места има огромни пилони, от които се веят гигантски албански знамена. Някъде около Гостивар или Тетово (не помня точно къде), точно покрай магистралата има военно гробище на падналите "герои" от гражданската война и над него разбирасе пак се вее огромен албански флаг. Да не говорим каква разлика има между албанските и македонските села. Ама иначе по NG ни обясняваха как албанците в Македония били потискани и дискриминирани. От тогава изобшо не гледам подобни канали. Убеден съм, че в най-скоро време там отново ще "гори". Лошото е, че българската граница е доста близо. След Македония иде ред на Черна Гора. Албанците доста успешно си врвят към идеята за "Велика Албания", а утежняващо обстоятелство е, че имат подкрепата на задоеканските мазни началници. В този смисъл САЩ продължават да извършват поредната дехристиянизация. Според мен ЕС би трябвало много добре да си дава сметка за това, но както знаем, ЕС е преди всичко фигурант. Това е положението!