Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че България отказва да предостави оръжие на Украйна като помощ. Така РИА "Новости" коментира визитата на украинския президент Володимир Зеленски в София.
Зеленски заяви, че е разговарял с българския президент Румен Радев и той е изразил мнението си относно помощта за отбраната на Украйна.
По думите му той и българският държавен глава имат различни виждания за нещата.
Той каза, че Радаев не може да допусне да има намаляване на въоръжението в българската армия, което е една от причините да не предава оръжие на Киев.
Зеленски добави, че откровено е казал на българския президент, че оръжията им няма да са достатъчни в случай, че "Украйна падне и Русия продължи".
Преди това заместник-ръководителят на украинската президентска канцелария Игор Жовква съобщи, че Зеленски и българският премиер Николай Денков са подписали в София съвместна декларация за евроатлантическата интеграция на Украйна.
РИА "Новости" прави и едностранчив обзор на коментарите в българските социални медии. Акцентът е поставен на критиките на визитата на Зеленски в София и се пропускат мненията на подкрепа на борбата на украинския народ срещу руската агресия.
По-рано Русия изпрати нота до страните от НАТО във връзка с доставките на оръжие за Украйна. Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че всеки товар, съдържащ оръжия за Украйна, би бил легитимна цел за Русия. Руското външно министерство заяви, че страните от НАТО си "играят с огъня", като доставят оръжия на Украйна.
Кремъл заяви, че изпращанет на оръжия в Украйна от Запада не допринася за успеха на руско-украинските преговори и ще има отрицателен ефект. Лавров заяви също така, че САЩ и НАТО са пряко замесени в конфликта в Украйна, "включително не само чрез доставка на оръжия, но и чрез обучение на персонал... на територията на Обединеното кралство, Германия, Италия и други държави".
На 24 февруари 2022 г. руският президент Владимир Путин заяви, че е взел решение за провеждане на специална военна операция за защита на Донбас в отговор на молба за помощ от страна на ръководителите на ЛНР и ДНР.
Решението за провеждане на операцията предизвика нови санкции срещу Русия от страна на САЩ и техните съюзници.
valentin-tzonev-1
на 07.07.2023 в 16:28:53 #2За реаторите историята е доста интересна. Значи руските лекета копуват реактори без да има договор за доставка, проект, авторски надзор и въвеждане на реактора и блока. Копуване на парче. То лекетата не са се толкова загрижили за Росатом ами за техните комисионни. Мисля, че това дори и Боко го направи. Не ги интересува това, че утре при едни договори за проет и пуск на блоковете руснаците могат да ни изнудват как си искат(реаторите ги имаме и трябва нещо да направим с тях). Ами то Бългатия изнася ел енергия и май не се нуждаем от нови атомни мощности, а ни трябват поддържащи от типа на газови централи и ПАВЕЦ. Сега като са ненужни тия реактори какво да ги правим. Боко се бе засилил да ги продава на арабите ( все едно са домати). При всички случаи по- добре да ги дадем на Украйна. Те са мно-о-го напред в тая технология. За руските тролчета ще кажа: проектите на АЕЦ Козлодуй са на украинците от Киевското Отделение на Атомтеплопроект.
Philosopher
на 07.07.2023 в 11:30:09 #1