Цените на петрола се повишиха в четвъртък, увеличавайки печалбите от предишната сесия, като убийството на лидер на "Хамас" в Иран повиши заплахата от по-широк конфликт в Близкия изток и загрижеността за въздействието му върху петрола, предава "Ройтерс".
Фючърсите на глобалния референтен суров петрол Brent се покачиха със 78 цента, или 1%, до 81,62 долара за барел до 08:00 GMT, докато фючърсите на американския западнотексаски междинен суров петрол поскъпнаха със 79 цента, или също 1%, до 78,70 долара за барел.
Най-активните договори и на двата бенчмарка скочиха с около 4% през предходната сесия.
Лидерът на Хамас Исмаил Хания беше убит в иранската столица Техеран в сряда. Смъртта му дойде по-малко от 24 часа, след като най-високопоставеният военен командир на базираната в Ливан въоръжена групировка Хизбула беше убит при израелски удар в Бейрут.
Убийствата подхраниха безпокойството, че 10-месечната война в Газа между Израел и "Хамас" се превръща в по-широка близкоизточна война, която може да доведе до прекъсване на доставките на петрол от региона.
"Петролните пазари са основателно притеснени, че убийството на Хания ще въведе Иран по-директно във войната с Израел. И това може да изложи на риск петролните доставки на Иран и свързаната с тях инфраструктура", пише анализаторът Вивек Дхар от Commonwealth Bank of Australia, в клиентска бележка .
Дхар каза, че пазарите ще бъдат притеснени от способността на Иран да ескалира напрежението чрез контрола си над Ормузкия пролив.
"Блокирането на ключовия воден път застрашава транспортирането на 15-20% от глобалните доставки на петрол. С ограничен резервен капацитет на тръбопровода за заобикаляне на такава блокада, Ормузкият проток се очертава като основен потенциален риск от смущения на петролните пазари", каза Дхар.
Силното експортно търсене намали запасите от суров петрол в САЩ с 3,4 милиона барела през седмицата, приключила на 26 юли, до 433 милиона барела, показват данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA) в сряда.
Междувременно индексът на щатския долар продължи загубите в четвъртък от предишната сесия, след като Федералният резерв задържа лихвените проценти, но остави вратата отворена за намаление през септември. По-слабият долар може да повиши търсенето на петрол от инвеститори, притежаващи други валути.
В по-дългосрочен план обаче инвеститорите не са уверени в китайското търсене, каза анализаторът на Phillip Nova Приянка Сачдева, добавяйки, че това безпокойство ще продължи да ограничава покачването на цените на петрола.
Официални данни от Китай в сряда показаха, че производствената активност е паднала до петмесечно дъно през юли, тъй като фабриките се борят с намаляващите нови поръчки и ниските цени.
Проучване на частния сектор в четвъртък също показа, че производствената активност в Китай през юли се е свила за първи път от девет месеца, тъй като новите поръчки са намалели.