Новата стратегическа ракета "Сармат" ще гарантира сигурността на Русия през следващите 30-40 години, американската система за противоракетна отбрана (ПРО) е безсилна срещу нея. Това заяви ръководителят на "Роскосмос" Дмитрий Рогозин, цитиран от "Интерфакс".

"Не го казваме напразно и тук няма самохвалство. Ние наистина разбираме, че за 30-35-40 години напред "Сармат" ще осигури основата за нашата сигурност", каза Рогозин в неделя за Първи канал.

"През следващите десетилетия САЩ няма да могат да направят нищо, което би могло да постави под съмнение нашите способности", каза Рогозин.

Русия приема на въоръжение първите ядрени ракети "Сармат"

Русия приема на въоръжение първите ядрени ракети "Сармат"

Това ще се случи не по-късно от тази есен

"Съвременните и дори бъдещи системи за противоракетна отбрана на САЩ няма да имат време да реагират на навлизането на "Сармат" в космоса. И е почти невъзможно да го хванете по-нататък. Това е ракета, която има уникални характеристики на неуязвимост", каза Рогозин. .

Припомняме, че на 20 април 2022 г. Министерството на отбраната на Руската федерация обяви първия тестов пуск на стационарната междинна баллистична ракета "Сармат" от космодрума Плесецк.

Новата руска междуконтинентална балистична ракета още дълго време няма да има аналози в света и ще се замислят онези, които се опитват да заплашват Русия, обяви след това руският президент Владимир Путин.

Русия планира да приеме на въоръжение първите способни да носят ядрени бойни глави балистични ракети "Сармат" не по-късно от тази есен.

Русия: Серийните доставки на "Сармат" започват от есента на 2022 г.

Русия: Серийните доставки на "Сармат" започват от есента на 2022 г.

По-рано Министерството на отбраната на Руската федерация съобщи за първия тест на "Сармат"

Ракетите ще постъпят на въоръжение във военно подразделение, което ще бъде базирано в Ужур в Красноярски край, на около 3000 км източно от Москва.

Преди дни стана ясно, че серийните доставки на междуконтинентални балистични ракети "Сармат" ще започнат през есента на 2022 г. след приключване на летателните изпитания.