По време на последните нападения руските окупационни сили изстреляха по Украйна дронове с термобарични бойни глави.
Това заявиха експерти от лабораторията за взривно-инженерни изследвания на КНИИСЕ в коментар към публикацията на УНН.
Термобарични бомби са известни и като вакуумни бомби. Налягането на огнената експлозия от тази бомба може да изпари човешки тела.
Отбелязва се, че експертите от лабораторията са пътували до местата на нападенията на територията на Украйна от 26 до 29 октомври. Част от откритите отломки от руски оръжия са били предадени на експертите за по-нататъшно проучване и анализ.
"В хода на предварителния анализ на обектите бяха открити части и отломки от безпилотен летателен апарат от типа "Шахед 136" (руска маркировка - "Геран 2") с термобарична бойна глава. По-специално бяха идентифицирани произведени в Китай табла за управление на двигателя, произведени в Русия агрегати "Комета", двигатели и други части", заявиха специалистите.
Отбелязва се, че "Комета" е единствената руска технология, която окупаторите са започнали да използват в ударен дрон. Тя е инсталирана и на ракетите Х-69, "Искандер-М", разузнавателните дронове "Орлан", планиращите ФАБ и други видове оръжия.
"Изводите от анализите на предишни подобни компоненти показват, че производството на този руски компонент е невъзможно без използването на чуждестранна микроелектроника", заявиха от КНИИСЕ.
Доколко ефективни ще бъдат тези промени, е твърде рано да се каже. Сега окупаторите използват "Шахедите" главно за унищожаване на гражданската инфраструктура и тероризиране на мирните украинци.
Руснаците предварително задават данните за полети на тези дронове, а точността им не е много важна за окупаторите. За врага е достатъчно дронът да достигне до украинската територия, защото основната цел на Руската федерация е да нанесе каквито и да било щети и да посее хаос и паника сред украинското население.
Това не е първият път, когато Москва използва подобни оръжия, тъй като украински официални лица твърдят, че са били използвани при инвазията само седмици след началото й през февруари 2022 г.