На последното, преди лятната пауза, заседание на Съвета Русия-НАТО страните обявиха пълното възобновяване на военното сътрудничество, замразено преди година във връзка с конфликта в Грузия.
Това съобщи Интерфакс.
На продължилото до късно заседание е била дадена висока оценка на сътрудничеството в борбата с трафика на наркотици в Афганистан. Руската страна е детайлизирала предложението за сътрудничество срещу пиратството крей бреговете на Сомалия.
Основна точка в дневния ред е бил информационният доклад на заместник-секретаря на Съвета за сигурност на Русия Владимир Назаров за новата стратегия за национална сигурност на страната. По-рано страните достигнаха договореност да се информират една друга за концепциите си в сферата на отбраната и сигурността.
USD
CHF
GBP
Колумнист
на 23.07.2009 в 06:24:24 #2ВЪН на НАТО и АНГЛИЯ от остров ДИЕГО ГАРСИЯ!! ВЪН на НАТО от родината на БОТЕВ и ЛЕВСКИ!! СТОП на МИЛИТАРИЗАЦИЯТА както на ЗЕМЯТА, така и КОСМОСЪТ!! Уважаеми Сънародници, Уважаеми БЪЛГАРИ, Нямате представа колко съм щастлив днес след като получих отговора на Европейският Парламент по повод запитванията относно Архипелага Чагос и народа изселен насилствено от АНГЛИЯ до ден днешен превръщайки острова във Военна база "ДИЕГО ГАРСИЯ". Всяко едно запитване пращано повече от 8 месеца, бе препратено и копие до нашето Посолство в Англия, но жалко че от посолството ни безответно до сега! За какво става дума, сами прочетете отговорът в оригинал по-долу. ( Вижте и прикаченият видео-клип ) (“Stealing a Nation”, A Special Documentary Report by John Pilger.) (http://onebigtorrent.org/torrents/116/Stealing-a-Nation-A-Special-Report-by-John-Pilger? Да, радвам се затова, че това е отговор не само лично до мен, а отговор до нас БЪЛГАРИТЕ като цяло, защото ние сме първи повдигнали този въпрос в Европа. Да живее народа ЧАГОС, (жалко че все още в изгнание)! Да живее БЪЛГАРИЯ, Да живеят и ЛЕВСКИ и БОТЕВ!! УРА!! *********************************************** А(2009)13925 МДЕ/ЙВ/ск Уважаеми господин Енчев, Пишем Ви по повод на Вашето електронно съобщение до Европейския парламент, в което изразявате своето възмущение от политиката довела до трагичната съдба на народа от остров Чагос. Въпросът за насилственото изселване на местните жители на архипелага Чагос в периода 1967-1973 г. с цел използването на остров Диего Гарсия за военни цели се поставя за първи път в края на 80-те години, когато тъй наречената "Група на Бежанците от Чагос" се обръща за първи път към световната общественост. В резултат на по-активните действия на групата както и на някои журналисти и политици в последните години тази проблематика става все по-актуална. За Европейския съюз и неговия Парламент демокрацията и спазването на човешките права са основополагащи принципи. Европейският парламент отделя голямо внимание на партньорството със страните от Африка, Карибския басейн и Тихоокеанския регион и следи с особен интерес развитието на проблема с чагоските бежанци. В резолюция РСП/2009/2542 от 25 март 2009 г. относно "Споразумение за икономическо партньорство със страните от Източна и Западна Африка" Парламентът отделя специално място на въпроса за Чагос. Европейските депутати са съпричастни към страданията на жителите на архипелага, които са били насилствено изселени от своите острови и днес живеят в нищета на остров Мавриций и Сейшелските острови. Те смятат, че Европейският съюз трябва да даде своя принос за намирането на решение, позволяващо на жителите на Чагос да се върнат по домовете си. Тази категорична позиция на Европейския парламент е оценена високо от "Групата на Бежанците от Чагос" които изразяват своята искрена благодарност на европейските депутати за тяхната подкрепа. "Тази резолюция се явява завършека на дългата ни борба за признаването на нашата кауза" - заявява в интервю президентът на групата Оливие Банкулт. Документът ще бъде представен в Европейския съд за правата на човека, където са започнали съдебни процедури за обезщетяване на жителите на архипелага Чагос. Благодарим Ви, че споделихте с Европейския парламент Вашата активна гражданска позиция и Ви молим да приемете нашите най-добри пожелания. С уважение Жан-Луи Куньон Началник отдел Европейски Парламент Кореспонденция с гражданите Дирекция за Информация Уебсайт: www.europarl.europa.eu
After Shock
на 23.07.2009 в 05:59:06 #1Грузинците седят в ъгъла, подсмърчат и генерално гледат тъпо. Кво друго може да стане