Русия и Норвегия подписаха договор за разграничаване на морските пространства в Арктика и сътрудничество в Баренцово море и Северния ледовит океан.
Договорът между двете сили в региона на практика ще отмени е мораториума върху разработката на находищата на нефт в спорната зона.
Преговорите между Москва и Осло за разделянето и морската граница започнаха още през 1970 година и въпросът стоеше като основен в отношенията между двете страни.
Договорът между Русия и Норвегия определя статута на около 175 000 квадратни километра морско пространство. По думите на премиера на Норвегия Йенс Столтенберг сега спорната зона е поделена на две равни по значение части.
Договорът трябва да опрости и въпроса на зоните и правата върху риболова.
Според изявление на норвежкия посланик в Москва с договора се слага край на т.нар. Студена война в крайния север".
Според Павел Золотарев, заместник-директор на института за САЩ и Канада към Руската академия на науките, цитиран от БиБиСи, борбата за разделяне на арктическия шлейф „едва сега започва".
Разграничението в морските пространства има голямо значение и в надпреварата между арктическите държави - САЩ, Канада, Русия, Норвегия и Дания, доколкото доказателствата за териториалните претенции трябва да са събрани в съответствие с Конвенцията на ООН по морско право.
Според нея страните могат да разширяват зоната, в която имат изключително право на добив на минерални ресурси, до границите, които се явяват естествено продължение на геоложката структура на материка.
След една седмица в Москва ще се проведе двудневен Международен арктически форум „Арктика - територия на диалог", организиран от Руската географска общност. Тогава се очаква да бъде обсъдено именно сътрудничеството между Русия и Норвегия като естествено продължение от постигнатите споразумения в договора. Във форума ще участва и руският премиер Владимир Путин - свидетелство за значението, което Русия отдава на арктическата територия.
12 без 2
на 15.09.2010 в 20:09:22 #1Снимка: АФП В Арктика може и без НАТО, според Дмитрий Медведев 15 септември 2010 | 17:37 | Агенция "Фокус" Начало / НАТО Мурманск. В Арктика може и без присъствие на НАТО, заяви руският президент Дмитрий Медведев след края на преговорите с норвежкия премиер Йенс Столтенберг в Мурманск, съобщава руската редакция на Би Би Си. „НАТО провежда своя политика. Тази политика се определя от самия алианс. Във всеки случай Руската федерация, естествено, гледа със сериозно напрежение на такъв вид активност. Защо? Защото все пак това е зона на мирно сътрудничество, на икономически операции. И присъствието на военен фактор винаги най-малкото създава допълнителни въпроси”, каза Медведев.