Руският енергиен министър Сергей Шматко заяви по време на среща с председателя на НС Цецка Цачева, която е на официално посещение в Москва, че няма несъгласувани въпроси по българо-руските енергийни проекти.
Схемите за финансиране на АЕЦ „Белене" ще бъдат готови на корпоративно ниво до края на април, каза руският енергиен министър и изрази увереност, че ще бъде намерен стратегически инвеститор за проекта:
„Убедени сме че проектът „Белене", който днес е лидер в строителството на АЕЦ от ново поколение в Европа, без съмнение ще намери инвеститор", каза Сергей Шматко, цитиран от БНР.
Газопроводите "Южен Поток" и "Набуко", които ще се пресичат на българска територия не са конкуренти, посочи руският енергиен министър и коментира идеята за обединяване на двата проекта:
„Изобщо не разглеждаме подобна идея. Ние си имаме „Южен поток, който е преминал всички етапи на съгласуване и се надявам много скоро да подпишем с България за създаването на проектна компания, каза министър Шматко.
На срещата председателят на НС Цецка Цачева акцентира върху необходимостта енергийните отношения с Русия да бъдат открити и равноправни.
С изненада установих, че министър Шматко е запознат с обществените настроения в България по реализирането на тези проекти и по-скоро с притесненията на българските граждани от екологичните последици и въздействие от реализирането на тези проекти, каза Цецка Цачева.
Тя допълни, че е много важно българското общество да бъде информирано за ползите от тези проекти, като разбира се отговорно не бива да бъдат премълчавани и някои негативни последици, за които са достатъчно търпеливи да бъдат направени съответните екологични експертизи, така че да няма съмнение, че тези проетки ще застрашат чистотата на българската природа.
Ender
на 16.03.2010 в 17:39:18 #17недко сложи си очила !
Ender
на 16.03.2010 в 15:42:27 #16Недко, къде в правилата го прочете това за копирането на големите парчета ?
Ender
на 16.03.2010 в 15:40:54 #15nedko Нали ? Та коя е Политковская, че да ги разбира тия неща. За изчерпателни и обективни анализи - Путя !
Ender
на 16.03.2010 в 09:34:04 #14от Ана Политковска : Третата промяна се случи при управлението на Путин, тогава навлязохме в нов етап на руския капитализъм с ясни неосъветски характеристики. Икономиката по времето на нашия трети президент е странен хибрид от свободен пазар, идеологическа догма и най-разнообразни цели и елементи. Този модел поставя съветската идеология в услуга на едрия частен капитал. Има огромен брой бедни, наистина мизерстващи хора. Но пък процъфтява един стар феномен: номенклатурата, управляващият елит, великата класа на бюрократите, които продължават да съществуват във вида от съветско време. Икономическата система може и да се е променила, но елитът се нагоди към нея. Номенклатурата поиска да живее луксозния живот на „новите руснаци“ от бизнес елита, само че официалните държавни заплати са много малки. Въпреки това тя няма никакво желание да се връща към старата съветска система, но пък и новата не й пасва съвсем. Проблемът е, че новите условия изискват ред и законност — нещо, което непрекъснато липсва на руското общество. Номенклатурата пък се мъчи с всички средства да заглуши закона и да унищожи реда, за да забогатява. В резултат на това новата стара номенклатура на Путин изведе корупцията до такива висоти, каквито при комунистите и Елцин никой не е и сънувал. В момента тя поглъща малкия и средния бизнес, а заедно с него и средната класа. В същото време дава възможност за развитие на едрия и супередрия капитал, на монополистите и на квази-държавните предприятия. (Това означава, че именно те са предпочитаните източници на подкупи за номенклатурата.) В Русия този бизнес дава най-високи и стабилни печалби не само за собствениците и мениджърите, но и за покровителите им от администрацията. Голямо предприятие без покровители в държавната администрация у нас не съществува. Всички тези извращения нямат нищо общо с пазарните закони. Путин се опитва да спечели подкрепата на така наречените „бивши“, които са заемали лидерски позиции при съветския режим. Носталгията им по миналото е толкова силна, че идеологията, лежаща в основата на капитализма от вида „Путин“, все повече започва да напомня мисленето в СССР по време на периода на стагнация през последните години на Брежнев — краят на 70-те и началото на 80-те години на XX век.
Ender
на 16.03.2010 в 07:55:36 #13недко Повече вярвам на всекиго друг, отколкото на руснаци. Чернобил не ми позволява друг подход.
Ender
на 16.03.2010 в 07:47:52 #12Трети фактор, посочен от „Нюзуик“, е бъдещият добив на природен газ от шисти. Засега методът е скъп, т.е. газът може да се използва на място, но благодарение на тази технология САЩ надминаха миналата година като държавата са най-големият в света добив. Според президента на Руското газово общество и зам.-председател на руската Дума Валерий Язев шистовият газ може да промени напълно европейския газов пазар, допълва „Нюзуик“. „Южен поток“ никога не е бил обоснован икономически – той ще е по-скъп от „Набуко“, а в „Газпром“ винаги са признавали, че този проект и събратът му „Северен поток“ са крайно важни за премиера Владимир Путин, пише изданието
Ender
на 16.03.2010 в 07:45:59 #11Руският „Нюзуик“ изтъква още един „способ на ЕС за защита от Русия“. Става дума за проекти за обръщане посоката на доставки на мрежите за пренос в Източна Европа. Така ще е технологично възможно в един момент в тях да се вкарва газ не от изток, а от запад, т.е. от Норвегия, Катар, Алжир или Тринидад и Тобаго. Според Михаил Корчемкин от базираният във Вашингтон институт East European Gas Analysis този способ дори може да доведе до това Москва да изгуби и украинския пазар.
Ender
на 16.03.2010 в 07:44:43 #10Южен поток умря, да живее Набуко
US
на 16.03.2010 в 04:08:38 #9Каквото и да си пеят Шматко и началникът му Путя, "Набуко" и ЮП са конкурентни проекти. Другото са моабети за наивници. Причината е че и двата проекта разчитат на едни и същи източници на газ. А и самите руснаци не мислят да строят ЮП, че е 25млрд евро (за разлика от 7млрд за "Набуко") и не е оправдан икономически. Целият цирк е за да се отложи във времето "Набуко" и Русия да се явява единствения прекупвач на централноазиатската газ.
Mitsubishi
на 15.03.2010 в 21:44:11 #8Кой пък пита бита карта, като Русия?!
dddddd
на 15.03.2010 в 18:24:49 #7Газовият проект "Южен поток" е практически погребан, а "Газпром" губи контрола над европейския пазар на синьо гориво. Тази категорична констатация се съдържа в обширна статия в най-новия брой на руското издание на списание "Нюзуик". "Миналия вторник на конференция в Хюстън шефът на италианската компания ENI (тя е руският партньор в "Южен поток" - бел. ред.) Паоло Скарони предложи да се обединят "Южен поток" и "Набуко". Това обаче вбеси "Газпром", защото ENI бяха единственият верен съюзник в борбата с антируския "Набуко". Събеседник на "Нюзуик" от "Газпром" нарече постъпката на Скарони предателство", пише изданието. Булава...
Ender
на 15.03.2010 в 17:56:33 #6Тия има егати имената : Шматко, Вагин, Путин, Куропаткин, Куроедов ... почти като оня - Путко Мафани.
иванчо
на 15.03.2010 в 15:19:22 #5Глупава българска идея-обединение на газопроводите. Чудим се какво да измислим , а най-накрая румънците ще ни минат в гръб. Ще усетим големия отзад ,но ще бъде късно.
Asparyx
на 15.03.2010 в 14:43:12 #4ша си му турнем ний как си знаем една пирамичка без да знай никой, ей тъй тайничко!
каНак
на 15.03.2010 в 14:20:13 #3Братушки, газ нЕма, действайте...
Чорлав
на 15.03.2010 в 13:48:25 #2Ама европа наистина умира от желание кранчетата и да не са в Русия а в Турция
Balkandji Yovo
на 15.03.2010 в 13:43:30 #1Е нещо не се получава руско-турския пасианс,а...?