Заместник външният министър Александър Панкин заявява пред Новости, че последствията от ожесточаване на санкциите спрямо Русия по инициатива на западните страни ще са неминуемо негативни. "Можем отново да повторим и да изкажем нашето съжаление по отношение на случващото се и по инициатива на западните страни. Това би било контрапродуктивно, включително и през призмата на украинския сюжет", посочват заместник външният министър. Безсмислено е да се коментират изобщо антируски ограничения, заявява Панкин: "Ние отдавна сме разбрали, че американските законодатели отдавна за загубили връзка с реалността, живеят в царството на собствените си фобии по отношение на нашата страна и изработват всякакви мракобесни планове за сдържани на Русия с или без повод."

Основните руски агенции повтарят днес думите на Владимир Путин, който нарече политиката на НАТО за "отворени врати" "свободна интерпретация на принципите на сигурност".

Основните искания на Москва за гарантиране на сигурността й са били игнорирани. Констатацията е на президента на Русия Владимир Путин, пише държавната ТАСС след продължилата вчера повече от пет чака среща с френския президент Емануел Макрон.

"Тази политика на "отворени врати" - обсъждана с много други партньори на Русия е доста свободна", а в тълкуванието й в момента е необходима изключително за САЩ и отделни членове на НАТО. А Путин напомня, че и този принцип включва и "ангажимент да не се засилва сигурността за сметка на сигурността на други държави".

Руският лидер отново се позова на "член 10 от Северноатлантическия договор от 1949 г., който гласи, че страните членки, в съгласие с всички останали членки на НАТО, могат да канят други европейски държави в алианса, такива държави, които могат да допринесат за европейската сигурност ". "Но, разбира се, от това не следва, че алиансът е длъжен да приеме някого", е казал руският президент.

Държавната ТАСС повтаря, че настоящите предложения съдържат три ключови пункта, включително и ангажимент на НАТО да не се разширява на изток, отказ от разполагане на ключови системи и въоръжение в близост на руските граници и връщане на военния потенциал и инфраструктура на Алианса в Европа до политическите граници от 1997 година, когато бе подписан основополагащия акт "НАТО - Русия".

"Освен това западните партньори отново се позоваха на факта, че всяка държава има право свободно да избира гаранциите на своята сигурност и да влиза във всякакви военни съюзи и съюзи", каза Путин. "Всъщност ние никога не сме спорили с това. Вярно е, че самите членове на алианса нямат задължение да приемат всеки, който го пожелае", цитира ТАСС думите на Путин.