Русия смята, че темата за преименуването на Македония трябва да бъде обсъдена от Съвета за сигурност на ООН. Това заяви в интервю за ТАСС руският посланик в Скопие Сергей Баздникин.
"Ние изхождаме от факта, че Резолюция 845 на Съвета за сигурност на ООН от 1993 г. съдържа директно искане към генералния секретар на ООН да докладва пред Съвета за решаването на въпроса за името на Македония. Когато това ще се случи, зависи от много фактори, включително технически и организационни", обяснява той.
Дипломатът обяснява, че почти две трети от населението на Македония бойкотира референдума. "Това показва, че разделението в македонското общество се е засилило. Разбира се, това не може да няма дългосрочни отрицателни последици в такъв експлозивен регион като Балканите".
"Русия, без значение колко се опитват да я обвиняват за това, по никакъв начин не се интересува от дестабилизиране на ситуацията в Македония или на Балканите", подчертава посланикът.
"Необходимо е обаче да се знае, че Преспанското споразумение е приключило със сериозно нарушение на нормите на вътрешното и международното право, с други думи, извън правната област, както повече от веднъж подчерта президентът на Македония Гоерге Иванов, вместо да реши един стар проблем, споразумението от Преспа може да създаде много нови", обяснява Баздникин.
На 25-ти януари, гръцкият парламент подкрепи споразумение, с което се прекратява дългогодишният спор за името на северната си съседка. Те одобриха името Република Северна Македония. Гърция блокира през годините членството на Македония, заявявайки, че името предполага териториални амбиции.
Публикуваме и цялото интервю на Сергей Баздникин, който обяснява, че се изостря русофобията на Запада, както и че позицията на Русия за разширяването на НАТО, включително на Балканите, е добре известна:
Въпреки всички твърдения, че този процес не е насочен срещу нашата страна, истинските дела предполагат обратното: военната инфраструктура на съюза, която официално разглежда Русия като основен противник, се приближава към нашите граници. Заедно с войнствената и все по-агресивна реторика на "ястребите" на НАТО, а именно те сега "създават времето" в съюза - това, разбира се, не обещава нищо добро.
Македонското ръководство неведнъж, включително публично, ни увери, че стремежът на Скопие към НАТО, няма анти-руска конотация. И нямаме причина да се съмняваме в искреността на нашите македонски партньори. Проблемът е, че ако се присъединят към алианса, те ще бъдат принудени да вземат решения, които да не отговарят на собствените им национални интереси, а на принципите на "атлантическата солидарност", което всъщност не ги оставя свободни.
Според вас, в каква перспектива можем да очакваме от Македония да се присъедини към Европейския съюз?
Този въпрос, разбира се, би бил по-подходящ за органите на самата Република Македония или съответните структури на Европейския съюз. Но ми се струва, че и те не знаят отговора. Скопие се надява, че решението за започване на преговори може да бъде взето през юни тази година. Дори ако това е така, продължителността на преговорите ще зависи от редица фактори, а усилията на македонската страна са само една от тях.
Изглежда, че перспективата за присъединяване към ЕС е била използвана от много години - и мисля, че тя ще се използва дълго време - като вид "морков", който позволява на Запада да води Македония и други страни от региона в правилната посока и всъщност налага собствените си сили. Политика, която между другото не винаги отговаря на собствените национални интереси.
Както в Македония, така и в Гърция има политически сили, които не подкрепят споразумението от Преспа. Може ли останалите различия по този въпрос да дестабилизират положението в Македония и региона като цяло?
Не толкова политически сили, колкото хора. В крайна сметка, погледнете - почти две трети от населението бойкотира референдум на 30 септември 2018 г. относно отношението към споразумението от Преспа, гласувайки срещу споразумение, наложено отвън. Това показва, че разделението в македонското общество се засили. Разбира се, това не може да има дългосрочни отрицателни последици в такъв експлозивен регион като Балканите.
Разбира се, ние по никакъв начин не се интересуваме от дестабилизиране на положението - било то в Република Македония или в региона на Балканите - без значение как се опитват да ни обвинят. Необходимо е обаче да се знае, че Договорът от Преспа е сключен със сериозно нарушение на нормите на вътрешното и международното право, с други думи, извън правната област. Това едва ли може да бъде средство за постигане на справедливо, устойчиво и дългосрочно решение на проблема с името на Македония. Напротив, както многократно е подчертавал президентът на Македония Георге Иванов, вместо да решава един стар проблем, споразумението от Преспа може да създаде много нови.
Западът не престава да обвинява Русия, че се намесва във вътрешните работи на балканските страни. Подобни изявления влияят ли на отношенията между Скопие и Москва? Как македонските политици са изложени на западни влияния?
Някои западни страни, водени от Съединените щати, наистина тласкат русофобията по целия свят, опитвайки се да привлекат възможно най-много страни в своята пропагандна орбита, включително като подчертават все същата известна "атлантическа солидарност", която споменах по-горе. Виждали сме такива опити тук. Една от практическите прояви на тази неистова кампания беше експулсирането на руски дипломат от Скопие през март миналата година и отново от солидарност в така наречения случай Скрипал.
В същото време няма "доказателства" за намесата на Русия във вътрешните работи на Република Македония - не можете да намерите котка в тъмна стая, ако не е там. Напоследък това е признато в Скопие.
Очакваме, че македонските политици ще могат да издържат на натиска и на практика ще докажат, че уверенията им за интереса им да поддържат приятелския характер на отношенията с Русия не са само думи.
Планират ли се двустранни посещения на длъжностни лица от Русия и Македония в близко бъдеще?
Посещенията, особено на високо ниво, изискват внимателна подготовка, изработване на практически теми за преговори, проекти на документи, които могат да бъдат подписани по време на посещението.
Надяваме се, че с възстановяването на нормалната вътрешна политическа ситуация в Република Македония, ще можем да започнем съществена дискусия с нашите партньори от дневния ред за руско-македонското взаимодействие. Според резултатите от тази работа ще бъде определен възможен график за двустранни контакти.
Имате ли планове за Москва и Скопие за разширяване на икономическото сътрудничество? Може ли плановете за европейска интеграция на страната да повлияят на съвместни проекти с Русия?
Ние сме съгласни с македонските партньори да заявим, че изграждането на икономическо сътрудничество напълно отговаря на интересите на народите на нашите страни. Опитваме се да изградим двустранни отношения, така че търговията, инвестиционното взаимодействие, бизнес отношенията да останат свободни от политическа конюнктура.
Потенциалът на руско-македонското икономическо сътрудничество е голям и далеч не е изчерпан. Виждаме много области, в които нашите стопански субекти могат ефективно да си взаимодействат въз основа на взаимни ползи и принципи на партньорство - това е енергията, транспортната инфраструктура, селското стопанство, туризмът и много други.
Желанието на Република Македония да се интегрира в Европейския съюз не предизвиква проблеми. Надяваме се, че този процес, както сме уверени от македонските партньори, няма да окаже отрицателно въздействие върху качеството и интензивността на сътрудничеството с Русия.
Съобщава се, че по време на гласуването в парламента на Македония по въпроса за конституционните промени, необходими за промяна на името на страната, в сградата се е намирал американския посланик в Скопие. Редица руски медии в социалните мрежи се чудеха къде в момента е руският посланик. Бихте ли могли, в Деня на дипломатическия работник, да вдигнете завесата на тайната и да кажете къде в този момент е бил ръководителят на руската дипломатическа мисия?
Тук няма тайна. Бях в кабинета си и заедно с персонала следяхме внимателно развоя на събитията по македонската телевизия, които периодично се излъчваха на живо и в социални мрежи. А това, което се случи тогава в парламента на Република Македония, е наистина безпрецедентно. Методите, с които "се сблъска" изискваното квалифицирано мнозинство (директно изнудване, заплахи и подкупи на депутати), отново показват колко унизително и цинично Вашингтон на практиката се отнася към онези "демократични ценности", за които не се стеснява да тръби по цял свят.
58eng
на 10.02.2019 в 06:34:26 #18Ами той вече не се чува- това на Коми е като на бито псе у дерек
halo
на 10.02.2019 в 04:08:25 #17Споко бре, то руското влияние на Балканите се сведе вече на държавно ниво само до Сърбия. Ъова, че има проруски продажници (пета колона) във всяка една държава е ясно, въпросът е да се намали тяхното количество до минимум, за да не се чува лаят им.
hmmm
на 10.02.2019 в 00:01:59 #16Не бе философе, всичко се свежда до тролският ти речник, я кажи колко пъти ги написа тия днеска без връзка с темата? Поне средно имаш ли, или караш някой блог като оправдание?
Philosopher
на 09.02.2019 в 23:50:32 #15Няколко червени продажни боклука пак са изпълзяли от бунището за да вмиришат форума. Интелектуално безсилие, опорни точки, основани на чужди интереси. Ако не са смешни и абсурдни, ще са тъжни.
hmmm
на 09.02.2019 в 23:44:46 #14а колкото до останалите тъпотии на грантаджийските идиoти, ето цифри: https://bgr.news-front.info/2017/09/28/zloveshhite-tsifri-na-fashizma-v-blgariya/
hmmm
на 09.02.2019 в 23:30:41 #13Ауу каква тирада на грантаджиите. Нека им напомня че им го написах. hmmm на 25.01.2019 в 17:33:53 #9 ей го и следващият гратаджийки трол. Какво си се загрижи ли за Лавров? Онзи ако иска ще удари едно вето в съвета за сигурност и ще се насерете да цвъркате тъпизми от там каквото ви спуснат. Грозното е че македонските ще видят като те викат "европейската уния" през крив макарон. Нищо няма да спечелят от натото освен да плащат 2 че и после 4% от смешният си бюджет и то за 5 ръка бракми щото за друго няма да стигнат
58eng
на 09.02.2019 в 23:27:40 #12Френде,ако си го написал за Абвгз,само си си губил времето - добре ,че не е само той
friend
на 09.02.2019 в 23:17:40 #11абв Русия е "играла на страната на България" от 1945 до 1989-та. През това време имахме мир, развитие на икономиката, армия и куп други полезни дадености за българският народ, загубени след 89-та. Това означава да се държиш приятелски към дадена държава, а не сега, както САЩ, които ни спират всякакви печеливши проекти с руснаците, доят ни чрез Мариците и златните концесии, както и директно ни рекетират да купуваме много скъпата им военна техника, която ни е ненужна. Колкото до Сърбия - какъв е този тъп въпрос "защо" ги въоръжават? А ние що ще даваме 2 милиарда за самолети? Някой ще ни напада ли, Френде? Не, разбира се. Ама ще платим милиарди, а сърбите получават подарък. Що да се отказват от него? Ти разликата усещаш ли я, ид.иот такъв, ------------------------------------------------------------------------------------------------ Нека започнем отначало: Хубаво е че не започна да говориш за освобождението от турско робство, обособяването на българската Екзархия и Санстефанския мирен договор, защото тем няма какво да кажеш. Хубаво е,ченезапочна да говориш за ролята на Русия за съединението на Княжество България иИзточна Румелия, забалканските войни, когато са беле откровено на сръбскастрана и против България. Хубаво е, че не заговори и за първата св война, а и за втората.!!! и там няма какво да кажеш, защото те са били против нас и са били окупатори. Добре е, чезапочна от 1945г, след ВСВ, но лошото е че концлагерите и народният съд са именно по това време и не са дело само на Вълко Червенков и Тодор Живков, аса дело на тяхните ментори. Тогаваса избити хиляди хора и не се опитвай да ми говориш за ястребинчетата, защото и том истината не е една. От 1945 до 1989г наистина имаше мир, но не и за тези хора, които са преследвани от режима. За тях мир не е имало. Заводите и фабриките, които са построени не са ни били подарени и не са били нито модерни, нито производителни. По същото време и Германия излиза от войната.. пък виж докъде стигна. Имахме армия наистина, но ролята и беше да задържат турците, докато дойдат руснаците. Това означава, че отново българите щяха да станат първа линия на една война, която не е наша. Печелившите проекти на Русия у нас никога не са били български, а руски. Т.е. не българите щяха да печелят от тях, а руснаците. Мариците бяха приватизирани и модернизирани от американците, защото по предишните технологии те отдавна трябваше да бъдат разрушени. За АЕЦ Белене и ЮП сме говорили. Те не бяха наши проекти. Ние трябваше просто да осигурим земята и част от парите и пазар на тяхната продукция. За Бургас- Александруполис даже е смешно. Русия отказа да даде гаранции за количеството нефт, който да се транзитира, а ние имахме само 24% от този проект. Относно златото... през 1989г Нипроруда направи стратегия за развитието на рудодобива нас и установиха, че всички рудници са на дотации и само Геосол Провадия е на печалба. А това, чедава на сърбите безплатносамолети и то модерни мисля, че трябва да ти говори нещо. И не се прави, че не си русофил!!!
ISIS
на 09.02.2019 в 22:17:47 #10Блядовете газ пикаят, кръв серат само и само да запалят бълканите . Като са се загрижили за международното право , ами хайде да обсъдим в ООН , Крим, донбас, южна осетя и руските войски в Молдова чийто мандат отдавна изтече , Молдова не ги иска , ама те не си тръгват.
Obektiven_29
на 09.02.2019 в 22:07:34 #9Правилно! А защо да не се казва Юго-Западна Макадония?
58eng
на 09.02.2019 в 20:04:53 #8Абвгз,вярваме ти ,ти си руснак! За цитирания от теб период Русия смъкна доста от БГ и такива като тебе живяха добре,но всичко е до време-наслаждавай се на последните есенни лъчи!
doco_
на 09.02.2019 в 19:54:48 #7Колко трябва да си нагъл за да говориш такива глупости като руския посланик, щял да отнесе въпроса до ООН. Новото име на Македония беше спор между две страни които го разрешиха по мирен начин като и двете направиха компромиси и показаха как трябва да се прави. Тоя умник да каже как негова страна разрешава споровете със съседите си, с танкове и зелени човечета, смешник!
1abv1
на 09.02.2019 в 19:48:16 #6"Нека русофилите да кажат кога Русия е "играла" на страната на България. Русияминалата година подари (въоръжи) Сърбия с около 10 бр МиГ 29. Ние имаме все още само един и той е на ген Михо Михов. Дадоха им съвременни танкове и БТР и т.н. Въпросът е защо?" Не съм русофил, но ще ти отговоря, Френде, защото ти си типичен пример за русофоб трол, който вечно се опитва да оплюва руснаците тенденциозно. Русия е "играла на страната на България" от 1945 до 1989-та. През това време имахме мир, развитие на икономиката, армия и куп други полезни дадености за българският народ, загубени след 89-та. Това означава да се държиш приятелски към дадена държава, а не сега, както САЩ, които ни спират всякакви печеливши проекти с руснаците, доят ни чрез Мариците и златните концесии, както и директно ни рекетират да купуваме много скъпата им военна техника, която ни е ненужна. Колкото до Сърбия - какъв е този тъп въпрос "защо" ги въоръжават? А ние що ще даваме 2 милиарда за самолети? Някой ще ни напада ли, Френде? Не, разбира се. Ама ще платим милиарди, а сърбите получават подарък. Що да се отказват от него? Ти разликата усещаш ли я, ид.иот такъв, че задаваш такива малоумни въпроси?
friend
на 09.02.2019 в 19:39:44 #5Кастело Русия винги е играла дестабилизираща роля на Балканите и то винаги против България!!! Нека русофилите да кажат кога Русия е "играла" на страната на България. Русияминалата година подари (въоръжи) Сърбия с около 10 бр МиГ 29. Ние имаме все още само един и той е на ген Михо Михов. Дадоха им съвременни танкове и БТР и т.н. Въпросът е защо??? Дали някоя Балканска държава се готви да нападне Сърбия? Ако е така... ок. нека ги въоръжава, но нека русофилите да кажат в прав текст примерно: България иска да нападне Сърбия и затова тя се въоръжава.... или пък Черна Гора иска да нападне Сърбия изатова на Сърбия и трябват танкове. Кажете защо и са на Сърбия тези "подаръци"от Русия?
Кастело Белведере
на 09.02.2019 в 19:06:34 #4И най-несведущите люде отдавна разбраха, че единственото, което интересува Русия е дестабилизиране на ситуацията на Балканите. Затова първото и необходимо условие за стабилизаране е ушанките да бъдат тотално изритани и то така, че даже и от миризмата им помен да не остане. Тогава спокойно и мирно може да се завърши Пътната Карта за благополучие и мир в Югоизточна Европа (Малката Европа).
friend
на 09.02.2019 в 18:57:24 #3Колко им е тъжно на руснаците, когато две враждуващи държави се сдобриха, помириха се и тръгват заедно по пътя на добросъседството!!! Нека руснаците да кажат с коя държава имат добри съседски отношения. С коя съседна държава не са в остър конфликт и то не защото малките държави около Русия са я нападнали, а защото Русия напада съседите си?
58eng
на 09.02.2019 в 18:56:18 #2Малко късно се е сетила Русия да обсъжда свършен факт,но няма лошо,като не те питат ,да си го кажеш,че може 8а не те забалежат!
dad
на 09.02.2019 в 18:52:38 #1Лицемерната западна и щатска "демокрация" трябва да се изобличава с точни ,премерени думи и остър тон.Не че ще им повлияе,но ще удовлетвори хората,които виждат истината и знаят накъде ги води щатската арогантна "демокрация".