Русия опровергава публикации в германския Bild, че преговорите с Германия за руската ваксина срещу коронавирус "Спутник V" са в задънена улица, не са верни. Това са заявили от Руския фонд за директни инвестиции в неделя, цитирани от ТАСС.
"Твърденията на Bild не са верни и могат да се разглеждат като пример за кампания за дезинформация, целяща да забрани на руските и други подобни ваксини да навлязат на европейския и други пазари. В последно време вестник Bild публикува над 15 подобни статии, атакуващи ваксината "Спутник V", които съдържат грешни факти въз основа на информация от анонимни източници", се казва в изявлението.
Руската ваксина може да бъде доставена на Германия през юни, като преговорите по този въпрос продължават.
"Разговорите с Германия за закупената ваксина продължават. "Спутник V" може да бъде доставена на Германия през юни, а не в ущърб на доставките за други страни," се казва в нея.
Припомняме, че в края на април германският канцлер Ангела Меркел заяви, че все още не се планира одобрение за използването на руската ваксина в Германия.
"Що се отнася до Sputnik V, руската ваксина, все още има въпроси без отговор. Това, което е от решаващо значение за нас, е одобрението на EMA (Европейската агенция по лекарствата)", каза тя. Документите все още не са достатъчни за одобрение. В зависимост от това кога е дадено това одобрение, има смисъл да се купува Sputnik V или не."
Забележките на Меркел дойдоха вследствие на германските планове за закупуване на 30 милиона дози ваксини "Спутник V". Премиерът на Саксония Михаел Кречмер пътува до Москва през април за преговори с руското правителство за закупуване на дози.
Експертите от Световната здравна организация (СЗО) могат да направят оценка на руската ваксина срещу коронавирус "Спутник V" за спешна употреба в края на юни или юли.
Русия беше първата държава в света, която регистрира ваксина за COVID-19. Само няколко седмици, след като регулаторните органи одобриха "Спутник V", Руският фонд за преки инвестиции започна активно да я рекламира в чужбина и обяви множество договори за доставката й в други страни.
Повечето от критиките срещу "Спутник V" затихнаха, след като в британското медицинско списание "Лансет" бяха публикувани данни, че според масови изследвания ваксината е безопасна и е с ефикасност 91%.
Над 5 милиона души по света са били ваксинирани с първата доза на коронавирусната ваксина "Спутник V" към 5 май.