Около 50 мъртви делфина бяха открити в морето след потъването на два петролни танкера в Черно море в средата на декември. Трябва да се установи дали смъртта им е свързана с разлива на гориво в Черно море.

Това каза министърът на природните ресурси и околната среда на Русия Александър Козлов на среща на руския президент Владимир Путин и членове на правителството, съобщава в четвъртък "Интерфакс".

"Основната задача пред биолозите е да установят точно причините за смъртта. Преди да започне миграцията на китоподобните в Керченския пролив, а това е през март, учените създадоха специална група, която ще се занимава с този въпрос, каза Козлов. Взехме статистика за последните години: преди две години и пет години делфините също умряха и бяха изхвърлени на брега. Сега нашата задача е да проведем аутопсия с биолози и да разберем каква е причината. Това е много важно за биолозите в очакване на бъдещата миграция", каза още министърът.

Към днешна дата, според него, в Краснодарския край, Крим и Севастопол са открити общо 49 мъртви делфина.

Съобщава се и за мъртви птици. 

Поне 30 делфина са загинали в нефтения разлив край Керченския пролив

Поне 30 делфина са загинали в нефтения разлив край Керченския пролив

Русия не може да се справи с екологичната катастрофа

Припомняме, че по-рано през януари стана ясно, че Русия сформира спешна работна група, тъй като нефтеният разлив в Керченския пролив продължава да се разпространява. Оперативната група за извънредни ситуации пристигна в руския Краснодарски регион.

Работната група, включваща министъра на извънредните ситуации Александър Куренков, беше създадена, след като руският президент скастри местните властите за несправянето със ситуацията.

Куренков отбеляза, че най-тежка е ситуацията край пристанището Таман в Краснодарския край, където продължава да изтича мазут в морето от повредената част на танкера "Волгонефт-239". Министерството на извънредните ситуации съобщи, че над 155 000 тона замърсен пясък и пръст са били събрани.

МОСВ: Морските течения задържат нефтените замърсявания в Керченския пролив

МОСВ: Морските течения задържат нефтените замърсявания в Керченския пролив

Няма опасност за българската акватория на Черно море

Властите в Крим обявиха извънредна ситуация в региона миналия уикенд, след като петрол бе открит на брега на Севастопол, най-големият град на полуострова, на около 250 километра от Керченския пролив.

Повече от 96 000 тона замърсен пясък бяха отстранени от десетки километри плажна ивица по руското крайбрежие, но според руските власти общо около 200 000 тона почва може да са били засегнати.

Нефтът се разля от два остарели танкера, ударени от буря на 15 декември в Керченския проток. Хиляди спасители и доброволци работят по почистването на замърсения пясък и почва от двете страни на Керченския проток.