Русия задържа редактор на финансираното от САЩ Радио Свободна Европа/Радио Свобода (RFE/RL) за това, че не се е регистрирал като чуждестранен агент.

Под ръководството на руският президент Владимир Путин, руските власти започнаха да прилагат все по-строги мерки които ограничават свободата на печата - тенденция, която се ускори с пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна през февруари 2022 г, пише "Политико".

Алсу Курмашева, чиито репортажи се фокусираха върху етническите малцинства в югозападните региони на Татарстан (столицата на който е Казан) и Башкортостан, е вторият американски гражданин, арестуван в Русия от началото на годината, тъй като властите все по-често се насочват към чуждестранни медии в страната.

47-годишната Курмашева притежава американски и руски паспорти. Тя е омъжена и има две деца, според RFE/RL. Учила е английски и турски език в университета.

"Курмашева е опитен журналист, който отдавна отразява общностите на етническите малцинства в Татарстан и Башкортостан във Волго-Уралския регион на Русия", каза RFE/RL.

"Тя съобщи за инициативи за защита и запазване на татарския език и култура от руските власти, които упражняват засилен натиск върху татарите през последните години."

Курмашева замина за Русия по спешен семеен случай на 20 май. Докато чакала полета си за връщане на 2 юни, тя бива временно задържана на руското летище в Казан. Нейните паспорти са конфискувани и тя е глобена за това, че не е регистрирала американския си паспорт при руските власти.

На 18 октомври тя е обвинена, че не се е регистрирала като чужд агент.

Терминът, който носи конотация на шпионаж от Студената война, се използва в Русия за етикетиране на организации, журналисти, активисти и дори поп звезди и писатели, за които се смята, че участват в политическа дейност с чуждестранна подкрепа.

Според руското законодателство лица и организации, получаващи финансиране от чужбина, могат да бъдат обявени за чуждестранни агенти, което потенциално подкопава доверието в руската общественост към тях. Тези, които се считат за чуждестранни агенти, трябва да маркират публикуваната си работа, отбелязващ техния статус.

"Алсу е много уважаван колега, предана съпруга и всеотдайна майка на две деца", каза действащият президент на RFE/RL Джефри Гедмин. "Тя трябва да бъде освободена, за да може незабавно да се върне при семейството си."

Евън Гершкович, кореспондент на Wall Street Journal, беше арестуван от руските служби за сигурност през март по подозрение в шпионаж в полза на САЩ и остава в руски арест.

Няколко месеца по-късно репортерът на "Политико Европа" Ева Хартог беше експулсирана от Русия след десетилетие на репортажи в страната, след като властите решиха да не подновят визата й. Анна-Лена Лорен, руският кореспондент на шведския вестник Dagens Nyheter и на финландския вестник Hufvudstadsbladet, също беше изгонена същата седмица.

През 2012 г. Путин подписа закон за затягане на контрола върху групите за граждански права, финансирани от чужбина. По-късно законът беше разширен , за да обхване и медийните организации, принуждавайки журналистите, работещи в страната, да се регистрират като "чуждестранни агенти" и да подават тежки документи.

Китай пусна на свобода австралийската журналистка Чен Лей

Китай пусна на свобода австралийската журналистка Чен Лей

Тя беше обвинена за споделяне на държавни тайни с друга страна