Сергей Кисляк, дългогодишният руски посланик в САЩ, беше домакин на ослепителна вечеря в своето триетажно имение, което се намира съвсем близо до Белия дом, за да вдигне тост в чест на Майкъл Макфол само няколко седмици преди той да поеме поста си на американски посланик в Русия.
Това беше, спомня си Макфол, "изключителна вечеря", включваща пет ястия от руската кухня за 50 гости, които са споделяли една основна характеристика: те са били високопоставени правителствени служители, задълбочено участвали във формулирането на политиката спрямо Русия за администрацията на Обама, включително високопоставени фигури от Пентагона и Държавния департамент.
Това разказва американският вестник "Ню Йорк таймс" за попадналия през последно време под светлината на прожекторите посланик на Русия в САЩ покрай скандала за намесата на Русия в американската политика, включително подпомагането на Тръмп да влезе в Белия дом.
"Възхищавах се от обстоятелството, че той се опитваше да достигне дълбоко в нашето правителство и да развива отношения с всички видове хора", коментира Макфол във връзка с вечерята, състояла се в края на 2011 г., добавяйки: "Бях впечатлен от начина, по който общуваше, начина, по който забавляваше, но винаги с политическа цел."
Кисляк в последните дни е в центъра на разрастващ се скандал. Двама съветници на американския президент Доналд Тръмп си навлякоха проблеми за това, че не бяха искрени относно контактите си с Кисляк: Майкъл Флин, който беше принуден да подаде оставка като съветник по националната сигурност, а сега и главният прокурор и правосъден министър Джеф Сешънс, който призна за два разговора, за които доскоро отричаше. Кисляк също така се срещна с зетя на Тръмп и негов съветник, Джаред Кушнер.
Дипломат, чиято кариера започва още по съветско време, 66-годишният Кисляк си взаимодейства с американски правителствени служители от десетилетия, а е посланик във Вашингтон през последните 9 години, като предразполага с приветливото си отношение и добрия си английски. Разбира се, винаги твърдо защитава политиката на Русия.
Руският посланик защити срещите си с американски правителствени служители през миналия ноември, след като той беше запитан по време на реч в Станфордския университет относно твърденията за руска намеса в американските президентски избори. Кисляк повтори позицията на своето правителство, че то не е замесено в хакерски атаки. По думите му, било естествено за дипломати да присъстват на събития като конгреси на политически партии и речи на външнополитическа тематика от кандидат-президенти.
Дори някои критици на руската политика заявиха, че едва ли е изненадващо, че Кисляк се е срещал с приближени на Тръмп.
Експерт по преговорите за контрола върху въоръжаването и с диплома от Московския институт по инженерна физика, Кисляк за първи път е работил в посолството във Вашингтон между 1985 и 1989 г. Той стана първият руски представител в НАТО и беше посланик в Белгия от 1998 до 2003 г. Той се върна в Москва, където прекара пет години като заместник външен министър. Той беше назначен за посланик във Вашингтон през 2008 г.
"Той е брилянтен, голям професионалист като дипломат - любезен, приятен, невероятно добър в контрола на въоръженията и руско-американските отношения от десетилетия", изтъква Сергей Караганов, който дълго време е бил съветник в Кремъл по външната политика.
Някои руски външнополитически експерти сравняват Кисляк с Анатоли Добринин, съветския посланик във Вашингтон от 1962 до 1986 г. и политически играч и в двете столици. Поне доскоро Кисляк играеше по-дискретна, тиха роля във Вашингтон и беше дори по-малко видим в Москва.
"Бих го определил като върховната власт на Русия в САЩ", посочва външнополитическият анализатор Владимир Фролов.
Въпросът относно контактите между обкръжението на Тръмп и руски официални лица разкри това, което вероятно и двете страна са знаели, а именно, че американските специални служби внимателно следят действията на Кисляк и подслушват телефонните му разговори.
Руските власти в четвъртък изразиха гняв, че действията на техния посланик са били поставени под въпрос и че някои информации в медиите намекват, че той може да е шпионин и да вербува шпиони.
Мария Захарова, говорителката на руското външно министерство, разкритикува ниските професионални стандарти на американските медии.
58eng
на 04.03.2017 в 00:31:25 #9Знам,че не звучи добре,понеже аз съм културен човек,но как да отговоря на завършени отрепки като вас с q99 ,за които подобен език е нещо нормално? Ако знаеш колко ми е съвестно,че го правя.... ама иначе не разбирате...Господи прости
Bez masca
на 03.03.2017 в 22:08:34 #8Ами да, 58 дупко, Като нямаш с какво да отговориш, почваш с епитетите.
58eng
на 03.03.2017 в 21:20:45 #7Q99 ТИ даже не си и и.диот просто си оли.го.френ
58eng
на 03.03.2017 в 20:39:34 #6Q99 Глупчо,казва се "благодаря,ще прочета Суворов"
58eng
на 03.03.2017 в 20:38:35 #5Масков,ти си тъпо парче и каквото и да кажеш ще е нещо много тъпо
Bez masca
на 03.03.2017 в 19:47:23 #4На 58 дупка да напомня, че истерията е нагла и тъпа, от изострянето на отношенията на САЩ с Русия ще пострада Европа, и България в това число. Но има нещо интересно, за което нашите медии мълчат. Конгресът на САЩ препоръча да се съкрати наполовина военната помощ за Украйна. Ето, това е много по-интересната новина.;
58eng
на 03.03.2017 в 19:32:43 #3Профи,ако си прочел заглавието на статията ще видиш ,че съм едва втори "в разкриването"/ за сметка на Ястребинския убиец /. Понеже виждам,че те вълнува шпионажа,но знам че четенето не ти е силната страна,ще те "светна",че съгласно моя приятел В. Суворов,истиския ръководител на шпионажа по линия на ГРУ и резидентурата се явява Навигатора-от военните аташета. По линия на "приятелите на народа"КГБ има друг ръководен кадър. Посланникът в случая с шпионажа е "слаба ракия".
Bez masca
на 03.03.2017 в 18:50:56 #2Изобщо никой да контактува с руски, украински, белоруски, български, казахски, арменски дипломати, че иначе го обвиняват в шпионаж в полза на Кремъл! Нали бе, 58 дупка на кавала!
58eng
на 03.03.2017 в 17:13:11 #1Посланник на място! Ако някой не знае ,че той се занимава с легален шпионаж ,значи е толкова прост,че чак дрънчи