Гласуването на изборите за президент на Русия ще бъде организирано от руското посолство в България. Това е съгласувано със съответните български власти. Това е съобщил в сряда руският посланик Елеонора Митрофанова, цитирана от ТАСС.
"Гласуването на изборите за президент на Русия в страната ще бъде организирана на територията на нашето посолство, това вече е съгласувано със съответните органи", каза Митрофанова.
На 10 януари руското външно министерство заяви, че подготовката за предстоящите президентски избори в Русия в чужбина вече е изправена пред значителни пречки.
Министерството на външните работи отбеляза, че в считаните за неприятелски страни по искане на техните власти са затворени 26 руски чуждестранни институции, а в много посолства броят на служителите е сведен до минимум поради масовите експулсации на дипломати.
Следователно не може да се гарантира, че всички руснаци в чужбина ще имат възможността да изберат държавен глава.
Както посочва специалният представител на МВнР на Русия Генадий Аскалдович, много малко положителни отговора са били получени от руски чуждестранни агенции в Европа и Америка, изискващи сигурност в деня на изборите".
В България руските власти също бяха засегнати от санкции и влязоха в конфликти.
Припомняме, че Съветът на федерацията насрочи избори за президент на Русия за 17 март 2024 г. Гласуването ще продължи три дни: 15, 16 и 17 март.
Това ще бъдат първите тридневни президентски избори в Руската федерация.
На 1 януари, Централната избирателна комисия (ЦИК) на Русия приключи в понеделник приемането на документи от кандидати за участие в изборите за президент, издигнати от политически партии.
Преди това, на 27 декември приключи приемът на документи за регистрация на инициативни комитети, издигнали независими кандидати.
В списъка с кандидатите са включени 11 души. Повече от 30 души, които предварително са уведомили комисията за намерението си да участват в президентските избори, не са стигнали до този етап.
До него достигнаха настоящият президент на Руската федерация Владимир Путин, блогърите Рада Руских и Анатолий Баташев, осем партийни кандидати - Леонид Слуцки (ЛДПР), Николай Харитонов (Комунистическа партия на Руската федерация), Владислав Даванков (Нови хора), Сергей Бабурин (Русски народен съюз), Андрей Богданов (Руска партия на свободата и справедливостта), Борис Надеждин (Гражданска инициатива), Сергей Малинкович (Комунисти на Русия), Ирина Свиридова (Демократическа партия на Русия).
До 31 януари независимите кандидати трябва да подадат 300 хил. подписа в подкрепа като кандидати, номинираните от извънпарламентарни партии - 100 хил. Комунистическата партия на Руската федерация, Либерално-демократическата партия и "Нови хора" са представени в Държавната дума, така че техните кандидати не трябва да събират подписи.
На 1 януари Слуцки и Даванков вече подадоха документи в ЦИК, за да се регистрират като кандидати за президентските избори. Очаква се на 3 януари Централната избирателна комисия да получи документи за регистрация на кандидатурата на Харитонов.
Руските агенти трябва да положат всички усилия, за да предотвратят всякаква чужда намеса в президентските избори. Това заяви в края на миналата година директорът на Службата за външно разузнаване на Русия Сергей Наришкин.
Путин обяви, че ще се кандидатира на изборите - стъпка, която със сигурност ще му позволи да остане на власт поне още шест години.
Руският лидер, който наследи президентския пост от Борис Елцин в последния ден на 1999 г., вече ръководи страната по-дълго от всеки друг лидер след Йосиф Сталин, като изпреварва дори 18-годишния мандат на Леонид Брежнев.
Опозиционните политици твърдят, че изборите са просто смокинов лист на демокрацията и прикриват това, което те считат за корумпирана диктатура на Путин в Русия.
Поддръжниците на руския лидер пък отхвърлят тези твърдения и посочват някои независими проучвания, според които Путин се радва на одобрение от над 80%. Те отбелязват, че Путин е възстановил реда и част от влиянието, което Русия е загубила по време на хаоса при разпадането на Съветския съюз през 1991 г.