Генералният секретар на НАТО Марк Рюте отправи остра критика към оръжейните компании в рамките на Алианса, обвинявайки ги, че произвеждат недостатъчно, продават на прекалено високи цени и доставят твърде бавно, докато НАТО се стреми да подкрепи Украйна и да засили отбраната си срещу Русия, предава ‚Ройтерс".
Рюте също така отправи предупреждение за възможно сътрудничество между Русия и Северна Корея. "Ясно е, че руската ядрена експертиза "тече" към Северна Корея. В замяна Северна Корея предоставя войски и военна подкрепа за воюващата страна в Украйна", заяви той, цитиран от Der Standard.
Рюте заяви, че целта за разходи за отбрана от 2% от БВП, въведена през 2014 г., вече не е достатъчна, за да осигури надеждно възпиране на евентуални атаки в бъдеще. Въпреки че не коментира предложението на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за увеличаване на целта до 3%, Рюте подчерта, че НАТО трябва да изразходва средствата по-ефективно.
"Произвеждаме недостатъчно, на твърде високи цени, а доставките са твърде бавни. Оръжейната индустрия трябва да увеличи смените и производствените линии", заяви Рюте след двудневна среща на външните министри на НАТО в Брюксел.
Той добави, че някои държави-членки на НАТО са принудени да се обръщат към южнокорейски производители на оръжия, защото "нашите собствени отбранителни компании не произвеждат с необходимата скорост".
От началото на войната в Украйна през февруари 2022 г. страните от алианса значително увеличиха разходите си за отбрана. Според оценки на НАТО, 23 от 32-те членки ще достигнат целта за разходи от 2% от БВП през 2023 г., което е значителен напредък спрямо 2014 г., когато само три държави изпълняваха този стандарт.
Рюте подчерта, че тези разходи трябва да се увеличат в бъдеще. "2% просто не са достатъчни, ако искаме да запазим нивото на възпиране, което имаме сега", заяви той. "В момента сме защитени, но искам това да остане така и след четири или пет години."
Генералният секретар призова за единство сред членовете на НАТО и за ускорено производство и доставки на военна техника, за да се отговори на нарастващите заплахи за сигурността.