Лидерите от Европейския съюз се подготвят за съдбовна среща за спасяване на еврото в Брюксел, съобщи Би Би Си.

В навечерие на срещата германският канцлер Ангела Меркел проведе двучасови разговори с френския президент Франсоа Оланд в Париж.

Двамата лидери все още остават разединени по отношение как да продължи процесът за преодоляване на кризата с дълга в Европа. Докато Германия се противопоставя за обединяване на дълга, то Франция настоява за задълбочена интеграция на страните от еврозоната.

На вчерашната парламентарна реч Меркел заяви, че „няма магическа формула", която да изведе страните от кризата.

Меркел изтъкна, че „прогресът" за пакта за растеж е предприет и изрази надежда, че европейските лидери ще приемат пакета от 130 милиарда за стимулиране на растежа.

Оланд, който остро се противопоставя на мерките за строги икономии, е един от най-големите поддръжници на пакета за растеж.

Европейските лидери представиха предложения като създаване на европейска хазна, която ще има правомощия над националните бюджети.

Подготвеният 10-годишен план има за цел да засили еврозоната и да предотврати бъдещи кризи. Тези, които критикуват плана смятат, че той не е директно адресиран до проблемите с дълга на държавите от еврозоната.

Испанският премиер Мариано Рахой заяви, че неговата страна няма да може много дълго време да се справя сама финансово, след като лихвите по дълга на страната се увеличават. Припомняме, Испания поиска официално 100 милиарда евро помощ от ЕК за спасяване на банковия сектор.

Няколко лидери от ЕС иска дълговете на няколко страни да бъдат гарантирани от цялата еврозона като се използват евробондове. Но Меркел изтъкна, че евробондовете са „грешен път" и са „контрапродуктивни".

Според Оланд евробондовете трябва да бъдат приоритет за еврозоната, за да може да се подпомогнат страни като Италия и Испания.

Германският канцлер е на мнение, че преди да се обременят германските данъкоплатци трябва да се изгради политически, банков и фискален съюз.

Кореспондент на Би Би Си заяви, че има шанс на срещата да бъде предприета малка стъпка по пътя за частно споразумение за основната слабост на еврозоната.

Но отсъствието на светкавични действия, обяснява той, няма да помогне за сваляне на болезнените високи лихвени проценти на дълговете на Испания и Италия.

Срещата на Върха на ЕС ще се проведе днес и утре в Брюксел.