Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин заяви във вторник, че държавите-членки на ООН, налагащи примирието в Корейската война, са загрижени, че Китай и Русия помагат на Северна Корея да разшири военния си капацитет, като позволяват на Пхенян да избегне санкциите на ООН, предава "Ройтерс".
Държавите на ООН и Южна Корея обещаха единен отговор на всяка агресия или атаки от Северна Корея на юг, казаха те в изявление на срещата в Сеул, на която присъстваха Остин и служители на отбраната на 17-те страни, които съставляват командването на ООН.
"Ние сме дълбоко загрижени, че Китай и Русия помагат на КНДР да разшири своите способности, като й позволяват да избегне санкциите на Съвета за сигурност на ООН", каза Остин.
"Обезпокоени сме и от неотдавнашния ръст на военното сътрудничество между Русия и КНДР", каза той.
Вашингтон обвини Северна Корея, че доставя военно оборудване на Русия за използване във войната с Украйна, а Москва, че предоставя техническа военна подкрепа, за да помогне на Севера.
Северна Корея и Русия отрекоха каквито и да било оръжейни сделки, въпреки че техните лидери обещаха по-тясно военно сътрудничество, когато се срещнаха през септември в Далечния изток на Русия.
Попитан за коментара на Остин, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза: "Всички подобни изявления са абсолютно неоснователни, не са подкрепени с нищо и всяко ново подобно изявление само допълнително обезценява всички останали в това отношение".
Китай, най-близкият съюзник на Северна Корея, заяви, че спазва международните си задължения.
Командването на Обединените нации (UNC) "ще бъде обединенo при всяко подновяване на военните действия или въоръжена атака срещу Корейския полуостров", се казва в съвместно изявление между UNC и Южна Корея, осъждайки "незаконните" ядрени програми и програми за балистични ракети на Северна Корея.
Южнокорейският министър на отбраната Шин Уон-сик каза, че Пхенян е бил предупреден да не прави опити за агресивни действия, отбелязвайки, че за разлика от 1950 г., когато избухна Корейската война, сега Северна Корея е членка на ООН.
"Ако Северна Корея някога отново нахлуе в Южна, това ще бъде противоречива ситуация, при която държава-членка на ООН ще атакува командването на ООН", каза Шин на срещата. "Ако страните, които подкрепяха Северна Корея по време на Корейската война, някога се опитат да помогнат отново, тогава тези страни също ще получат тежко наказание от международната общност заедно със Северна Корея.
Китай и Съветският съюз подкрепиха Севера в битка срещу страните-членки на ООН, водени от Съединените щати.
Държавите-членки на UNC, които включват Съединените щати, Великобритания, Австралия и Турция, изпратиха войски или допринесоха с медицинска помощ по време на Корейската война от 1950-53 г.
Създаден през 1950 г., UNC има мандат да възстанови мира и да наложи примирието, като същевременно действа като канал за комуникация със Северна Корея.
Той се ръководи от американските военни, разположени в Южна Корея.
В понеделник Северна Корея нарече UNC "американски инструмент за конфронтация", който няма нищо общо с ООН, и "незаконна военна организация", която трябва да бъде разпусната, ако искаме да предотвратим избухването на нова война на Корейския полуостров.
В понеделник Остин и Шин се съгласиха да преразгледат двустранно споразумение за сигурност, насочено към възпиране на нарастващите ядрени и ракетни заплахи на Северна Корея.
Министрите на отбраната казаха, че казаха, че ще засилят съвместните учения и ще си сътрудничат с Япония, за да възпират и да се подготвят по-добре за всяка севернокорейска атака, като същевременно виждат необходимостта от диалог като път към мира на полуострова.
Военноморските сили на САЩ и Южна Корея провеждат съвместни учения тази седмица край източното крайбрежие на полуострова, включително учения за борба с подводници, съобщи военноморският флот на Южна Корея във вторник.