Администрацията на Джо Байдън планира да наложи нови ограничения върху износа на огнестрелни оръжия и боеприпаси и да увеличи контрола върху транзакциите, за да ограничи отклоняването им към наркокартели, престъпни групи, банди и други. Това съобщи "Ройтерс", като се позовава на Министерството на търговията.

Мярката обхваща повечето оръжия, които могат да бъдат закупени в оръжейните магазини в САЩ.

На 27 октомври м.г министерството обяви пауза за повечето износи на огнестрелни оръжия. Причината беше, че се цели да се направи "спешен преглед" и да се оцени "риска те да бъдат отклонени към организации или дейности, които насърчават регионалната нестабилност, нарушават човешките права или подхранват престъпни дейности".

САЩ обмислят да продадат оръжия за над 1 млрд. долара на Израел

САЩ обмислят да продадат оръжия за над 1 млрд. долара на Израел

Сделката ще включва танкови боеприпаси, военни превозни средства и минохвъргачки

Отделът планира да обяви премахнето на старите рестрикции от 30 май, когато новите ограничения ще влезнат в сила. Те се налагат, защото министерството смята, че трябва да направи повече, за да предотврати отклоняването на изнесени огнестрелни оръжия за злонамерени цели и да навреди на националната сигурност на САЩ.

Очаква се новите ограничения да доведат до намаление с около 7%, или 40 милиона долара, от 600 милиона долара среден годишен износ на огнестрелни оръжия в САЩ.

Новото правило ще наложи ограничения върху износа на оръжъя в 36 държави, за които Държавният департамент е определил, че са изложени на висок риск от отклоняване или злоупотреба. Ще се отменят и някои лицензи за износ и ще се намалят някои от четиригодишните на едногодишни лицензи.

Някои от определените държави включват и бивши съветски републики, като Министерството на търговията обясни, че "увеличава контрола върху ниво транзакция, за да се гарантира, че огнестрелните оръжия не се изнасят до дестинации, предизвикващи безпокойство".

Паузата от 27 октомври върху експортните лицензи за продажба на огнестрелни оръжия и боеприпаси на неправителствени лица имаше някои изключения, включително лицензи за износ за Украйна и Израел и някои други близки съюзници.

През ноември м.г. около 46 републикански сенатори заявиха, че паузата може да има предизвика риск за "търговските и икономически интереси на САЩ", както и за националната сигурност и външната политика на държавата.

Байдън завери с подписа си помощта за Украйна

Байдън завери с подписа си помощта за Украйна

Той също подписа отделен законопроект, според който TikTok трябва да бъде продаден или забранен в САЩ