Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет подсили военния капацитет на САЩ в Близкия изток с повече бойни самолети, съобщи Пентагонът във вторник, на фона на продължилата повече от две седмици американска бомбардировъчна кампания в Йемен и нарастващото напрежение с Иран, предава "Ройтерс".
В краткото изявление на Пентагона не се уточнява кои самолети са били разположени или къде точно са били изпратени.
Въпреки това, най-много шест бомбардировача B-2 са се преместили през последната седмица или повече в американско-британска военна база на остров Диего Гарсия в Индийския океан, според американски служители, говорещи при условие за анонимност.
Експертите казват, че това поставя B-2, които имат стелт технология и са оборудвани да носят най-тежките американски бомби и ядрени оръжия, в идеална позиция за действие в Близкия изток.
"Ако Иран или негови подставени лица застрашат американския персонал и интересите в региона, Съединените щати ще предприемат решителни действия, за да защитят нашия народ", подчерта в изявление говорителят на Пентагона Шон Парнел.
Стратегическото командване на американската армия отказа да каже колко B-2 са достигнали Диего Гарсия и отбеляза, че не коментира учения или операции, включващи B-2.
Вече има значителна огнева мощ в Близкия изток и американските военни скоро ще разполагат с два самолетоносача в региона.
По-рано президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши Иран с бомбардировки и вторични мита, ако Техеран не постигне споразумение с Вашингтон относно ядрената си програма.
Въпреки че бомбардировачи B-2 са използвани за удари по заровени дълбоко под земята цели на хутите в Йемен, повечето експерти казват, че използването на стелт бомбардировачи е пресилено там и целите не са заровени толкова дълбоко.
B-2 обаче е оборудван да носи най-мощната бомба на Америка - 13-тонната бомба GBU-57 Massive Ordnance Penetrator. Това е оръжието, което според експертите може да се използва за удар по ядрената програма на Иран.
В инвентара на военновъздушните сили има само 20 бомбардировача B-2, така че те обикновено се използват пестеливо.
Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей заяви в понеделник, че всякаква агресия от страна на САЩ ще бъде посрещната със силен удар, ако Тръмп изпълни заплахите си.
Командирът на Авиокосмическата гвардия на Революционната гвардия Амирали Хаджизаде обърна внимание на американските бази и сили в Близкия изток, като отбеляза че в региона са разположени над 50 000 американски войници и добави: "Те са в стъклена къща и не трябва да хвърлят камъни".
Един служител заяви пред "Ройтерс", че американската армия също премества някои способности за противовъздушна отбрана от Азия към Близкия изток.
По време на мандата си 2017-2021 г. Тръмп оттегли САЩ от сделката от 2015 г. между Иран и световните сили, която наложи строги ограничения върху оспорваните ядрени дейности на Техеран в замяна на облекчаване на санкциите. Тръмп също наложи отново широкообхватните санкции на САЩ.
Оттогава Иран далеч надхвърли лимитите на тази сделка за обогатяване на уран.
Западните сили обвиняват Иран, че тайно разработва способности за производство на ядрени оръжия чрез обогатяване на уран до ниво, което надхвърля необходимото за мирна гражданска ядрена програма. Техеран отхвърля тези обвинения и настоява, че ядрената му програма е предназначена изцяло за граждански енергийни цели.