Съединените щати обвиниха Китай в засилени "провокации" в Южнокитайско море и срещу други държави, действащи там, предава Ройтерс.

"Има ясна и възходяща тенденция на провокации на Китай срещу други претенденти за Южнокитайско море и други държави, действащи законно в региона", каза Юн Пак, заместник-помощник-секретар за Източна Азия в Държавния департамент на Съедините щати, на събитие на мозъчен тръст в САЩ.

Пак каза пред Центъра за стратегически и международни изследвания, че китайските самолети все повече се включват в опасни прехващания на австралийски самолети в международното въздушно пространство над Южнокитайско море и в три отделни инцидента през последните няколко месеца са застрашили морски изследвания и дейности за проучване на въглеводороди в рамките на изключителната икономическа зона на Филипините.

Тя говори и преди предстоящия разговор между президента Джо Байдън и китайския президент Си Дзинпин тази седмица, който се очаква да се съсредоточи върху начините за предотвратяване на нарастващото стратегическо съперничество между САЩ и Китай, превръщащо се в конфликт, особено по отношение на самоуправляващият се остров Тайван.

Нейните забележки са направени и в очакване на срещата на външните министри и партньори от Югоизточна Азия, включително Съединените щати, следващата седмица в Камбоджа.

Китай претендира за почти цялото Южнокитайско море и Пак нарече претенциите "експанзивни и незаконни".

Китай предупреди страните от АСЕАН да не допускат да са шахматни фигури

Китай предупреди страните от АСЕАН да не допускат да са шахматни фигури

Регионът бил пред риск да бъде "прекроен от политически фактори"

Тя добави, че "провокативните действия" на Китай за заявяване на подобни претенции "допринасят за регионалната нестабилност, увреждат икономиките на други държави, подкопават съществуващия морски ред и застрашават правата и интересите на всички нации, които разчитат или оперират по този жизненоважен воден път ."

Пак каза, че Вашингтон има "много сложни отношения с Пекин" и не се опитва да се противопостави на всичко, което Пекин прави в Югоизточна Азия и останалия развиващ се свят.

"Искаме да сме сигурни, че страните, които имат отношения с Пекин, разполагат с инструментите и силата и способността да отстояват своята автономия и суверенното си право на вземане на решения", каза тя.

Китай от своя страна предупреди САЩ срещу възможно посещение на председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси в Тайван.

Китай плаши САЩ със силови мерки, ако Нанси Пелоси посети Тайван

Китай плаши САЩ със силови мерки, ако Нанси Пелоси посети Тайван

Китай определи подобен ход като подкопаване на суверенитета и териториалната си цялост