Пратеникът на САЩ Амос Хохщайн, който контролираше споразумението за морската граница между Ливан и Израел, страни, които технически все още са във война, заяви в четвъртък, че е време да се очертае и сухопътната им граница.
"Време е да преразгледаме рамката и предвидената рамка... да постигнем резултат за морска граница и да работим и по сухопътния мир", заяви Хохщайн пред репортери в Бейрут.
Хохщайн е специален координатор на президента на САЩ Джо Байдън за глобалната инфраструктура и енергийната сигурност.
През октомври миналата година, след продължително посредничество, той постигна това, което Байдън нарече "историческо" морско споразумение между Израел и изпитващия енергиен недостиг Ливан, които нямат дипломатически отношения.
Сделката проправя пътя на двете страни към експлоатацията на морските газови запаси.
На 16 август френската компания TotalEnergies съобщи, че сондажна платформа е достигнала ливанските води, за да започне проучване за газ, месеци след подписването на историческото споразумение.
Миналия четвъртък Ливан започна проучвателни сондажи в блок 9, където се намира находището "Кана", част от което е в израелски териториални води.
Властите в Ливан разчитат, че наличието на природни ресурси ще им помогне да се преборят с икономическата криза, обхванала страната от 2019 г. насам.
Властите в Ливан разчитат, че наличието на природни ресурси ще им помогне да се преборят с икономическата криза, която обхвана страната от 2019 г. насам.
"През последните няколко дни бях тук, за да изслушам мнението на ливанското правителство, да сляза на юг и да видя лично Синята линия и околните райони, за да разбера и науча повече за това, което е необходимо, за да можем потенциално да постигнем резултат", заяви Хохщайн в четвъртък.
След като израелските сили се изтеглиха от Южен Ливан през 2000 г., с което сложиха край на 22-годишната окупация, ООН очерта "синята линия", очертаваща границата между двете държави.
Южен Ливан е бастион на подкрепяното от Иран шиитско движение "Хизбула" и в района се наблюдават спорадични сблъсъци.
Американският пратеник също така призова Ливан да избере нов президент, който да осъществи реформи, които биха могли да отворят пътя за международна помощ.
Ливан е без президент, откакто мандатът на Мишел Аун изтече през октомври миналата година, като нито един от двата основни блока - Хизбула и нейните опоненти - не разполага с необходимото мнозинство, за да избере президент.
По време на пътуването си той отиде с хеликоптер до древния обект Баалбек в Източен Ливан, който също е крепост на Хизбула.
През 2006 г. Израел и Хизбула водиха 34-дневна война, в която загинаха повече от 1200 души, предимно цивилни, в Ливан и 160 души, предимно военни, бяха убити от израелска страна.