САЩ поискаха от европейските столици да предоставят подробни предложения относно оръжията, мироопазващите войски и споразуменията за сигурност, които биха могли да осигурят на Украйна като част от всякакви гаранции за сигурност, за да се сложи край на войната й с Русия, пише Financial Times.
Искането е изпратено до столиците тази седмица, разкриха пред FT четирима западни служители, информирани за документа. Това дойде след като европейските лидери поискаха да бъдат част от преговорите на Тръмп с Владимир Путин, които той обяви в сряда.
"Този документ е начинът, по който се уверяваме, че участваме", заяви един от служителите.
Вашингтон възнамерява въпросникът, изпратен до правителствата от Държавния департамент на САЩ, да разкрие желанието на Европа да защити Киев след мирно споразумение и цената, която Европа е готова да плати в замяна на участието си в преговорите с Москва.
Държавният департамент поиска подробности за военната техника, която европейските столици биха могли да осигурят, и броя на военните бригади, които те ще бъдат готови да разположат, казаха служители.
"Нотата поставя редица общи въпроси", каза американски служител, добавяйки, че той изисква "конкретни предложения или идеи" за това как може да изглежда воденото от Европа споразумение за сигурност.
Искането идва преди обиколката из европейските столици на пратеника на Тръмп за Украйна Кийт Келог, която започва следващата седмица в Брюксел.
Келог не беше посочен от президента тази седмица като част от американския екип от четирима души, който ще води разговори с Москва, което накара някои официални лица в Европа и Украйна, за да се чудят доколко той е ангажиран в мирните усилия на Тръмп.
Американски служители завиха, че Келог и други предоставят опции на Тръмп, но той има последната дума.
Келог заяви в събота на Мюнхенската конференция по сигурността, че дискусиите са "двупистов процес".
"Пратеникът на САЩ за Близкия изток Стивън Виткоф има руската линия. Аз отговарям за украинската и европейската", каза той.
Запитан дали влиянието на Келог намалява, американски служител каза, че натовареният му график му "говори сам за себе си".
"Не само, че той е част от екипа, както каза говорителката на Белия дом, неговата дипломация в Мюнхен, в Брюксел в началото на следващата седмица и предстоящото критично пътуване до Киев, както отбеляза лично Зеленски вчера, говори само за себе си по отношение на неговата водеща роля в това, като работи под ръководството на президента", обясни американски служител.
САЩ показаха, че са готови да изпълнят много от основните искания на Путин, като изляха студена вода върху стремежа на Украйна да се присъедини към НАТО и да си върне територията, която в момента е окупирана от Русия.
По-рано Келог каза, че не смята, че европейците ще бъдат "на масата" по време на мирните преговори, но че разговаря с европейските столици, за да гарантира, че техните мнения ще бъдат взети под внимание.
Един високопоставен западен служител каза, че фокусът на Келог върху това какво могат да направят западните страни, за да гарантират сигурността на Украйна, а не какви финансови отстъпки може да извлече от Киев в замяна, означава, че Русия няма голям интерес да работи с него.
Фокусът на Кремъл върху фигури, които смяташе за по-директна връзка с Тръмп и по-добро управление на информацията, накара Москва да заключи, че Келог е бил отчасти настрана, според трима руснаци, запознати с преговорите.
Американският служител подчерта, че Келог е един от най-близките съветници на Тръмп по националната сигурност от близо десетилетие и връзката им е "добре известна във Вашингтон".
Русия смята, че други събеседници като Виткоф, който осигури освобождаването на американски учител от руски затвор тази седмица, и съветникът по националната сигурност Майк Уолц имат по-директна връзка с Тръмп.
"Ако той е пратеникът, тогава вероятно е трябвало да потърси контакти в Русия и Украйна в кратки срокове, да наеме експерти за двете страни и т.н.", каза бивш високопоставен служител на Кремъл. "Виткоф беше по-бърз от него."
Друг човек, участващ в обхвата на Русия на запад, заяви, че Москва гледа на ролята на Келог като на до голяма степен церемониална.
"Сериозните разговори, както знаете, са с Москва и за това ви трябват сериозни хора", каза лицето. Келог "е там, за да говори с украинците, да говори с европейците, да говори по телевизията".
Всеки напредък в преговорите ще зависи от по-нататъшния пряк контакт между Тръмп и Путин, добави източникът.
"Методът на Тръмп е да изпрати някой такъв за малко и след това да стане сериозен по-късно. Единственият проблем е, че неговият двойник е Владимир Путин, който като специалист по човешки отношения е няколко левги над неговото ниво.
Дмитрий Песков, говорителят на Путин, каза, че съставът на преговарящите е вътрешен въпрос на САЩ. "Президентите изразиха политическа воля за изграждане на диалог и прерогатив на президента на САЩ е да назначи някого."
Продължаващите разговори на Келог с Украйна и Европа показват, че той все още може да играе важна роля в мирния процес, казаха двама от западните служители и бившият високопоставен руски служител.
"Келог все още е замесен", сподели първият западен служител. "Някои (европейски) столици не го приемат на сериозно и мисля, че това е грешен подход.
Бившият високопоставен руски служител каза, че Тръмп е "забравил" за Келог, когато е посочил своите преговарящи, но след това "се е поправил", като го е изпратил в Европа. — Може би все пак ще има някаква полза от него.
Опако
на 16.02.2025 в 05:01:16 #3С такива загубеняци като вас - руските солташаци, няма съмнение, че проклятието ни е гарантирано!
NaskoZashtoto
на 15.02.2025 в 19:55:53 #2Какви европейски войски в Украйна? От де да се вземат, като сите европейски държави им лъщи гъ3а и треска ги тресе от идеята на Тръмп да изтегли основната част от американския контингент от Европа? За себе си ли да се грижат или за Украйна?! Както изглежда проклятието на България все да е в съюз с губещите още тегне над нас.
Gоspоd_Bog
на 15.02.2025 в 19:31:05 #1Ционистката гавра с разложения труп на разпоретината Европа няма спирка!
НЕ, НЯМА!