Офисът на директора на националното разузнаване на САЩ (ODNI) разсекрети документи, свързани с целенасочените убийства на политическите врагове на руския президент Владимир Путин, пише Bloomberg.
След редица смъртни случаи през години - като отравянето Александър Литвиненко в Лондон през 2006 г., стрелбата по руския политик и критик на Кремъл Борис Немцов и смъртта бившия министър на печата Михаил Лесин, който почина във Вашингтон и за когото полицията твърдеше, че смъртта му е следствие на редица падания в стаята му, комисиите по разузнаването в Камарата на представителите и Сената поискаха отговори.
През 2016 година законодателите вмъкнаха законопроект за разходите за разузнаване, който натовари Службата на директора на националното разузнаване да изготви класифицирана оценка за "използването на политически убийства като форма на държавно управление от Руската федерация от 1 януари 2000 г."
Директивата от Конгреса също призова ODNI да изготви списък на видни руснаци, включително политици, бизнесмени и журналисти, "които според разузнавателната общност са били убити от руските служби за сигурност" и да опише как и къде са били убити.
Законодателите дадоха около шест месеца срок - до средата на юли 2016 година - на ODNI да изготви оценка, като по това време тогавашният републикански кандидат за президент Доналд Тръмп призова Русия да намери липсващите имейли на съперничката си от Демократическата партия Хилари Клинтън, а американски служители обвиниха Русия в намеса в изборите.
Докладът, изготвен през 2016 година, е изпратен от ODNI преди няколко дни до Bloomberg.
Документът от 11 юли 2016 година е озаглавен "Поръчаните от Кремъл убийства в чужбина вероятно ще продължат", като обаче са изпратени само две страници. В бележка под линия на първа страница се посочва, че се отнася само за убийства в чужбина, извършени "откакто Путин пое властта през 2000 г.". От Bloomberg уточняват, че в писмо, изпратено от ODNI, приложено към доклада, се отбелязва, че части от него са били задържани, за да се защити класифицирана чужда правителствена информация и секретни разузнавателни дейности.
Според оценката в доклада на ODMI е отбелязано че "първият ясен случай" на Путин, който е наредил убийство в чужбина, се е състоял през 2004 г. в Катар. Там двама офицери от руското военно разузнаване бяха осъдени за убийството на чеченския лидер Зелимхан Яндарбиев, който беше определен за терорист от Съединените щати и ООН.
По-нататък се споменава Литвиненко и се заключава, че "Москва почти сигурно е поръчала убийството през 2006 г.", както и че правителството на Путин "вероятно е участвало в набелязването на други високопоставени фигури за убийства на политическа основа, но имаме само ниско до умерено доверие в това решение, тъй като има по-малко преки и достоверни доказателства за посоката на Кремъл, отколкото в случая с Литвиненко".
Освен това в доклада се казва, че целите на Путин включват дезертьори от разузнаването или дисиденти, като руския бизнесмен Александър Перепиличний, за когото се твърди, че е бил "убит с биологичен токсин в Обединеното кралство през 2012 г., малко преди да даде показания за мрежа за данъчни измами в Кремъл". Но тогава властите на Обединеното кралство казаха, че смъртта му не е подозрителна. Разследването заключи, че Перепиличний "вероятно" е починал от естествена смърт.
По-нататък се идентифицират поименно други високопоставени личности, които Путин "вероятно" е наредил да бъдат убити, и се отбелязва, че той подбира и "непокорни сепаратисти в Украйна", като смъртта през 2015 г. на Александър Беднов, който оглавяваше милиционерски отряд, наречен "Батман".
Опако
на 24.11.2024 в 02:34:30 #6Нещо повече: в една от последните си публикаци Литвиненко загатва, че Путкин е вероятно педофил и предпочита момченца! Руските управляващи са престъпници с фашистки порядки! Не може най-голямата страна в света да бъде оставена в ръцете на фашизирани мафиоти!
alabala654
на 23.11.2024 в 22:44:00 #5Да се омаловажава значението на Литвиненко като критик на Кремъл, когото Путин видимо възприема като заплаха, е опит за изкривяване на истината. Литвиненко не беше просто „търговец на полоний“ – той беше бивш агент на ФСБ, който публично разкри корупцията и престъпленията на руските служби за сигурност, включително обвиненията, че Путин е замесен в организираната престъпност. Убийството на Литвиненко с радиоактивен полоний в Лондон беше не само акт на политическо отмъщение, но и ясен сигнал към всички критици на Кремъл: никой не е в безопасност, дори извън Русия
ivan-koichev
на 23.11.2024 в 18:45:16 #4Статията е по скоро за наивници и глупаци, какъв политически противник на Путин е търговеца на полоний Литвиненко и нищо за убийството на Ана Политковская дето е точно по причина на властта, а това на Немцов си беше самодейност на Рамзан Кадиров.
oxoo
на 23.11.2024 в 17:40:16 #3Тъп,не тъп,всичко може да се окаже"политическо"според конюнктурата,и ония дето изтрепа 70 и кусур деца се води политически ангажиран,смърта е една,а представата за нея много!Лесно се създават"герои",трудно се доказват!
Somebodyelse
на 23.11.2024 в 17:16:54 #2Хохоо в статията се говори зс политически убийство а ти даваш за пример криминални убийства в САЩ. Т’ъп ли си или си професионален лъжец ?
oxoo
на 23.11.2024 в 16:39:28 #1В САЩ изобщо "няма" убийства,при това започват от началните класове в училищата,тръгнали с Русия да се занимават,а не се оглеждат в кочината си!