САЩ са получили "ранни индикации", че Русия може да е отговорна за свалянето на самолета на Азербайджанските авиолинии, който се разби на 25 декември и загинаха 38 души. Полет J2-8243 на Азербайджанските авиолинии падна близо до град Актау в Казахстан, след като се отклони от район на Русия, в който Москва е използвала системи за противовъздушна отбрана срещу удари на украински дронове през последните месеци.
Това заяви говорителят на Белия дом Джон Кърби в петък, цитиран от BBC. Кърби не даде повече подробности на този етап, но увери, че САЩ са предложили помощ за разследването на катастрофата.
Кърби каза, че доказателствата, които САЩ са видели, са по-сериозни от снимки на повредения самолет, съобщи Washington Post.
Припомняме, че президентът на Украйна Володимир Зеленски изрази съболезнования на президента на Азербайджан Илхам Алиев и азербайджанския народ и каза, че международната общност трябва да окаже натиск върху Русия, за да открие истината за причините за катастрофат.
"Виждаме, че ясни визуални доказателства на мястото на катастрофата сочат отговорността на Русия за тази трагедия", написа Зеленски в X. Ако Русия реши да разпространява лъжи, както направи в случая с полет MH17, ще трябва да консолидираме целия международен натиск върху Москва, за да разберем истината и да изправим виновните пред правосъдието", каза украинският президент.
Азербайджанските власти заявиха, че самолетът, летящ за Грозни и разбил се в Казахстан, е бил обект на "външно влияние". Според четири азербайджански източника, цитирани от "Ройтерс", самолетът може да е бил поразен от руска ПВО система.
Украинското разузнаване подкрепи това заключение.
Русия призна, че украински дронове са били причина за отклоняване на азербайджанския самолет.
Катастрофата се случва в момент на засилена активност на руските сили заради растящата заплаха от украински дронове в граничните райони. Подобна грешка би могла да има сериозни последствия за отношенията между Москва и Баку, които до този момент успешно поддържаха балансирани дипломатически връзки.
Спирането на полетите до стратегически важни градове като Махачкала и Грозни допълнително подкрепя теорията, че гражданската авиация може да бъде изложена на риск в зоните на активна отбранителна дейност.
Руската страна настоява за завършване на разследването, преди да се правят окончателни заключения, докато Казахстан и Азербайджан активно работят за изясняване на причините за инцидента.
Азербайджанските авиолинии обявиха също, че спират полетите до още три руски града - Владикавказ, Нижни Новгород и Саратов. По-рано в петък авиокомпанията взе подобно решение за временно спиране на полетите до седем руски града: Минералние Води, Сочи, Волгоград, Уфа, Самара, Грозни и Махачкала.
На 17 юли 2014 г. пътнически самолет на Malaysia Airlines, изпълняващ полет MH17 от Амстердам (Нидерландия) до Куала Лумпур (Малайзия), беше свален над Източна Украйна. Самолетът, модел Boeing 777, се разби в зона, контролирана от проруски сепаратисти, като загинаха всички 298 души на борда, включително 193 нидерландски граждани, 43 малайзийци и представители на други националности.
Международното разследване, водено от Нидерландия, установи, че самолетът е бил свален от ракета земя-въздух, изстреляна от мобилна система БУК, произвеждана в Русия. Ракетата е изстреляна от район, контролиран от сепаратистите, а системата впоследствие е върната обратно в Русия.
Останките от самолета, сателитни изображения, разговори между сепаратисти и свидетелски показания потвърдиха, че става дума за ракета, транспортирана от Русия. Сепаратистите първоначално твърдяха, че са очаквали да свалят украински военен самолет, но впоследствие стана ясно, че става дума за MH17.
Катастрофата доведе до международен скандал. Русия категорично отрича участие и обвинява Украйна за инцидента. Същевременно разследването на Международния екип за разследване (JIT) установи пряка връзка между инцидента и руската подкрепа за сепаратистите.
През 2022 г. нидерландски съд произнесе присъди срещу трима обвиняеми - двама руснаци и един украинец - за съучастие в свалянето на самолета. Те бяха осъдени задочно на доживотен затвор. Това решение беше прието като значима стъпка към справедливост за жертвите и техните семейства.
ВълкСчадъР
на 28.12.2024 в 16:27:04 #5Айде припомни ни ЕДИН свален от САЩ
chafeto
на 28.12.2024 в 16:24:14 #4ВълкСчадъР Вуко, а не бяха ли стотици бре? Иначе няма да питам за източниците ти на вдъхновение, то е ясно.
ВълкСчадъР
на 28.12.2024 в 15:57:31 #3Айде някое русоробско гумно сега да припомни кога САЩ са сваляли пътнически самолет ... щото свалените от разия пътничски самолети са вече десетки
chafeto
на 28.12.2024 в 13:25:23 #2САЩ по принцип виждат, каквото им е нужно. Така преди години видяха ОМП в Ирак. Оказа се, че такова няма, ама какво от това, като поредния американски екскремент вече беше изходен?
bozia-ivanov
на 28.12.2024 в 09:14:01 #1Както обикновено крадеца вика дръжте крадеца.В тая роля за пореден път изпада паразит и терорист №1 в света пиндосията,като й подакват най—верните му васали от укрорайха.Същото както много пъти,и този със сваления малоазийски самолет от укропитеците 2014 г.,взет за погрешка за самолета с руския президент,който трябвало да се намира там по това време……