Съединените щати тихомълком признаха, че паравоенната Революционна гвардия на Иран успешно е извела в орбита наблюдателен спътник предава "Асошиейтед Прес"
Американските военни не са отговорили на многократни искания за коментар от Асошиейтед Прес, откакто Иран обяви изстрелването на сателита Noor-3 в сряда, последното успешно изстрелване от Революционната гвардия, след като гражданската космическа програма на Иран се сблъска с поредица от неуспешни изстрелвания през последните години години.
Рано в петък обаче данните, публикувани от уебсайта space-track.org, изброяват изстрелване в сряда от Иран, което изведе сателита Noor-3 в орбита. Информацията за уебсайта се предоставя от 18-та ескадрила за космическа отбрана на космическите сили на САЩ.
Сателита е засечен на над 450 километра (280 мили) над повърхността на Земята, което съответства на съобщенията на иранските държавни медии относно изстрелването. Той също така идентифицира ракетата, носеща сателита, като Qased, тристепенна ракета, захранвана както с течни, така и с твърди горива, изстреляна за първи път от Иран през 2020 г., когато разкри своята дотогава секретна космическа програма, когато разкри своята дотогава секретна космическа програма .
"Noor" означава "светлина" на фарси, докато "Qased" означава "пратеник".
Властите разпространиха видео на излитаща ракета от мобилна ракета, без да посочват къде се е случило. Подробности във видеото, анализирано по-рано от АП, съответстват на база на гвардията близо до Шахруд, на около 330 километра североизточно от столицата Техеран. Базата е в провинция Семнан, където се намира космодрумът Имам Хомейни, от който работи гражданската космическа програма на Иран.
Уебсайтът space-track.org също посочи, че ракетата е изстреляна от базата на гвардията в Шахруд.
Говорейки в четвъртък вечерта пред иранската държавна телевизия, командирът на космическата гвардия генерал Али Джафарабади описа сателита Noor-3 като "точност на изображението, която е два и половина пъти по-голяма от тази на сателита Noor-2". Noor-2, изстрелян през март 2022 г., остава в орбита. Noor-1, изстрелян през 2020 г., падна обратно на Земята миналата година.
Джафарабади каза, че Noor-3 разполага с тласкачи, които му позволяват да маневрира в орбита. Той също така предложи по-широко описание на надеждите на Иран за неговата сателитна програма, включително потенциално контролиране на дронове. Това може да породи допълнителни опасения за Запада и Украйна, които Русия бомбардира с ирански дронове, носещи бомби повече от година .
"Ако погледнете последните войни в света, ще видите, че успехът на бойното поле е много зависим от използването на сателитни технологии", каза Джафарабади. "Сега въоръжените сили във всички прогресивни страни се опитват да направят цялото си оборудване дистанционно, което означава, че за да го направим управляемо, когато плавателен съд или друго оборудване се отдалечи от нас, вече не е възможно да се види и насочва, освен чрез сателит.
Възможностите за заснемане на изображения на Noor-3 остават неясни. Международните санкции срещу Иран го блокираха от достъп до налични в търговската мрежа изображения, принуждавайки го да разработи свои собствени сателити. Ръководителят на Космическото командване на САЩ отхвърли Noor-1 като "преобръщаща се уеб камера в космоса" , която няма да предостави жизненоважна разузнавателна информация.
Съединените щати казват, че сателитните изстрелвания на Иран противоречат на резолюция на Съвета за сигурност на ООН и призоваха Техеран да не предприема никакви действия, включващи балистични ракети, способни да доставят ядрени оръжия. Санкциите на ООН, свързани с програмата на Иран за балистични ракети, трябва да изтекат на 18 октомври.
В оценката на световната заплаха от 2023 г. на американската разузнавателна общност се казва, че разработването на сателитни ракети-носители "съкращава сроковете" за Иран да разработи междуконтинентална балистична ракета, тъй като използва подобна технология.
"Продължаващият напредък на Иран в способностите му за балистични ракети представлява сериозна заплаха за регионалната и международната сигурност и остава сериозна загриженост за неразпространението", каза говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър в четвъртък. "Ние продължаваме да използваме различни инструменти, включително санкции, за да противодействаме на по-нататъшния напредък на програмата за балистични ракети на Иран и способността му да разпространява ракети и свързаните с тях технологии на други."
Иран винаги е отричал да се стреми към създаването на ядрени оръжия и твърди, че космическата му програма, както и ядрените му дейности, са за чисто граждански цели. Въпреки това американските разузнавателни агенции и Международната агенция за атомна енергия твърдят, че Иран се е отказал от организирана военна ядрена програма през 2003 г. Участието на гвардията в изстрелванията, както и възможността да изстреля ракетата от мобилна ракета-носител, също пораждат опасения за Западът.
projekt
на 30.09.2023 в 13:31:22 #2theodore-alexander ............................................ много комплекси, много злоба. хората са изпратили сателит в космоса, сами, въпреки санкциите. Европа от няколко години не може да изпрати нищо в космоса, Япония не може, Англия не може.....всички "развити" демокрации ползваха услугите на Русия до скоро, а сега ползват услугите на САЩ. никакво развитие, никаква технология. и хайде стига с това "копиране", и "кражби" на технологии. разбери че света не се върти около САЩ. има няколко милиарда човека които си жиеят и пет пари не дават нито за теб, нито за мен, нито за САЩ, нито за ЕС. хората просто си живеят. така както на теб не ти пука за Джон от Чикаго, так аи на Джон от Чикаго не му пука за теб. това че по новините веки ден показват "какво казали САЩ" не означава че на някой му пиука какво всъщност са казали. света се развива и и се откриват нови и нови неща. последните годни науката и новите патенти в почти всичко се случат извън САЩ, случват се в Китай. дали ти пука или не, дали са откраднати или не технологии няма значение. в Китай подават патенти за какво ли не. така че може да си пишеш кой какво откраднал, ама това няма никакво значение. въпроса е че хората правят въпреки всички ограничения. попринцип това беше разликата между САЩ и СССР едно време, може би това беше й грешката на СССР. САЩ продаваше технологии, строеше неща но те оставаха американски или на корпорации които често бяха американски. реално големия бизнес беше американски или свързан с американски корпорации. "глупавия СССР" правеше обратното. създаваше, подпомагаше, изграждаше съвместно и т.н. неща, заводи, предприятия, и какво ли не, но всичко оставаше в страните в които с правеше. само погледни и помисли колко неща са направени преди 89 г - язовири, централи ВиК и ел мрежа в цялата страна, магистрали, тунели, училища, болници.....ядрена централа и всичко това е било българско. на държавата, на обществото. хайде кажи какво е направено след 89 и което да е българско. НИЩО. всичко вече прехвърлено на чужди компании, всичко което сега се строи е на чужди компании. няма нищо българско което да е значимо за държавата. но...като и да е. да си жив и здрав да робуваш и ти и твоето семейство, както и аз и моето семейство на чужди компании които изнасят печалби и данъци извън България.
projekt
на 29.09.2023 в 16:34:27 #1ха-ха-ха-ха тук евро аналните демократи се напъват да обясняват че всичко се случва само и единствено в САЩ. обясняват ни как дори древни пирамиди и китайската стена са построени или от американци или американски технологии. говорят ни за "***", за "ватници", за "пияници", как всичко извън "запада" е изостанало.... а то какво било. България внася домати, а изостанал Иран изпраща собствени сателите, изостанали и гладни севроно корейци са едни от най добрите хакери в света, по думи на самите САЩ....брейййййй да се чуди човек как такива изостанали и неграмотни хора могат да имат такива технологии, а развита България даже домати не може да произведе.....брейййй. иначе САЩ и ООН забранявали и осъждали. аз не си спомням някой да е разрешавал на САЩ, а и не си спомням САЩ да са искали разрешение от някой. това да не са пуделите Кирчо и Кокорчо дето съгласуваш шефа на собственото ни разузнаване с "посолството", че даже ни обясняват че било нормална практика да се съгласуваш шефове на разузнавателни служби с чужди "посолства". браво на иранците, а жалко за Европа. докато света се развива, ние тъпчем на едно място и си мислим че като слагаме санкции може да спрем развитието на този или онзи. Европа и САЩ са измислили един куп неща преди 50 години и си мислят че с патенти могат да определят кой да се развива или не. да де ама света е друг. в момента Китай има много повече заявки за патент от САЩ. науката в момента се случва на други места, не се случва в САЩ или ЕС...за наше съжаление. китайците вече разработиха технология за чипове, независимо от САЩ. да може да са 2 поколения по назад, но това няма значение. важното е че го направиха. въпрос на няколко години е настигнат САЩ и на още няколко години да ги изпреварят.