САЩ, Обединеното кралство, Германия и Франция отхвърлиха в четвъртък последния доклад на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), в който се посочва, че Иран е увеличил производството си на обогатен до 60% уран в Натанз и Фордо до нива, наблюдавани между януари и юни 2023 г.
"Осъждаме това действие, което допринася за неудържимата ескалация на ядрената програма на Иран.
Производството на високообогатен уран от страна на Иран няма надеждна гражданска обосновка, а съобщеното производство в завода за обогатяване на гориво във Фордо и пилотния завод за обогатяване на гориво допълнително носи значителни рискове, свързани с разпространението", се посочи в съвместното изявление.
По-рано ръководителят на Организацията за атомна енергия на Иран (AEOI) Мохамад Еслами отхвърли доклада.
В същото време Париж, Берлин, Лондон и Вашингтон "остават ангажирани с дипломатическо решение" на проблема и са убедени, че "Иран никога не трябва да се сдобие с ядрено оръжие".
В началото на седмицата редица медии, позовавайки се на доклад на МААЕ, съобщиха, че Иран отново е увеличил темповете на производство на обогатен до 60% уран.
"През последните седмици Иран е утроил темповете на производство на обогатен до 60 % уран, достигайки ниво от девет килограма на месец", отбеляза информационна агенция EFE.
Агенцията уточнява, че тази стъпка противоречи на тенденцията, която се е очертала по-рано: преди това, според МААЕ, Иран е забавял темповете на обогатяване на уран. Сега Иран е възобновил обогатяването на уран в мащабите, регистрирани през първата половина на 2023 г.
Михаил Улянов, представител на Русия в международните организации във Виена, написа в канала си в Telegram, че Иран нямаше да увеличи производството на високообогатен уран, ако преговорите за съживяване на Съвместния всеобхватен план за действие (СВПД) с участието на САЩ, Франция, Великобритания и Германия не бяха зациклили миналата година.
"За ваше сведение: ако САЩ и евротройката не бяха блокирали съживяването на сделката миналата година, нивото на обогатяване на Иран сега нямаше да надвишава 3,67%", се казва в доклада на Улянов.
Иран започна да обогатява уран до 60% в отговор на саботаж в ядрения център в Натанз през 2021 г.
Съвместният план за действие беше сключен през 2015 г. от "шестимата" международни посредници (Великобритания, Германия, Китай, Русия, САЩ, Франция) и Иран. Споразумението предвиждаше вдигане на санкциите срещу последната в замяна на ограничаване на ядрената програма на Техеран.
През май 2018 г. тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп се оттегли от сделката и възстанови едностранните антиирански санкции. В отговор на това Техеран започна поетапно да изпълнява ангажиментите си за ограничаване на ядрената си програма по споразумението.
През 2022 г. с посредничеството на Великобритания, Германия, Китай, Франция, Русия и ЕС във Виена бяха проведени няколко кръга от непреки преговори между Иран и САЩ относно условията за възстановяване на сделката. Скоро обаче преговорите претърпяха пауза, която се проточи и досега.