Администрацията на американския президент Доналд Тръмп замрази над 2 млрд. долара федерално финансиране за Харвардския университет, предаде BBC.
Причината за решението е отказът на университета да изпълни списък с искания на Белия дом, за които се твърди, че са предназначени за борба с антисемитизма в кампуса. Те включват промени в управлението, практиките за наемане и процедурите за прием.
Харвард отхвърли исканията и обвини Белия дом, че се опитва да "контролира" своята общност. Обширните промени, изисквани от Белия дом, ще предадат голяма част от контрола на правителството.
Някои от промените включват: докладване на студенти пред федералното правителство, които са "враждебни" към американските ценности, гарантиране, че всеки академичен отдел има "разнообразна гледна точка", и наемане на външна одобрена от правителството страна за одит на програми и отдели, "които най-много подхранват антисемитския тормоз".
Писмото нарежда на университета да предприеме дисциплинарни действия за "нарушения", извършени по време на протести в кампуса през последните две години срещу войната в Газа и подкрепата на САЩ за Израел. Изисква се и край на политиките и програмите на университета за многообразие, справедливост и приобщаване.
Президентът Тръмп обвини водещи университети, че не са успели да защитят еврейските студенти, когато в колежите в страната имаше протести.
На 14 април президентът на университета Алън Гарбър е изпратил писмо до общността на Харвард, че Белият дом е изпратил "актуализиран и разширен списък с искания", заедно с предупреждение, че университетът "трябва да се съобрази", за да поддържа "финансовите си отношения" с правителството.
Гарбър е изтъкнал, че университетът не е "взел лекомислено" задължението си да се бори с антисемитизма, но според него правителството прекалява. В писмото си той е подчертал, че "въпреки че някои от исканията, очертани от правителството, са насочени към борба с антисемитизма, много от тях представляват пряко правителствено регулиране на "интелектуалните условия" в Харвард".
Малко след изпращането на писмото му образователният отдел съобщи, че незабавно замразява 2,2 милиарда долара субсидии и 60 милиона долара договори за Харвард. Освен това от отдела са посочили, че "тормозът над еврейски студенти е недопустим. Време е елитните университети да се заемат сериозно с проблема и да се ангажират със значима промяна, ако желаят да продължат да получават подкрепа от данъкоплатците".
В писмото с искания на Белия дом се посочва, че Харвард "през последните години не успя да изпълни както интелектуалните, така и гражданските права, които оправдават федералните инвестиции".
След встъпването си в длъжност президентът Тръмп оказва натиск върху университетите да се справят с антисемитизма и да прекратят практиките на разнообразието.
През март администрацията на Тръмп заяви, че преразглежда приблизително 256 милиона долара федерални договори и безвъзмездни средства в Харвард, както и допълнителни 8,7 милиарда долара под формата на многогодишни ангажименти за безвъзмездни средства.
Преди това Белият дом изтегли 400 милиона долара федерално финансиране от Колумбийския университет и го обвини, че не успява да се бори с антисемитизма и да защити еврейските студенти в своя кампус.
На 21 март Доналд Тръмп подписа изпълнителната заповед като първа стъпка за разпускане на Министерството на образованието.