Южна Корея и Съединените щати се съгласиха да започнат ранни преговори за това как да споделят разходите за задържане на американските сили в страната в опит да постигнат сделка преди евентуалното преизбиране на Доналд Тръмп за президент, съобщиха във вторник местните медии, цитирани от "Ройтерс".
Тръмп, който се очерта като безспорен фаворит за номинацията на републиканците за президент на изборите през 2024 г., по време на президентството си обвини ключовия азиатски съюзник Южна Корея в "безплатно използване" на военната мощ на САЩ и поиска тя да плаща до 5 милиарда долара годишно за разгръщането на САЩ.
Преговорите за Споразумението за специални мерки бяха блокирани в продължение на месеци при администрацията на Тръмп и сделката беше финализирана, когато Южна Корея се съгласи на 13,9% увеличение на вноската си, най-голямото годишно увеличение от близо две десетилетия.
Споразумението изтича през 2025 г. и новинарската агенция Yonhap, както и новинарската служба Newspim цитират неназовани дипломатически източници, според които Южна Корея и Съединените щати са се съгласили да започнат преговори тази година за удължаване на сделката до 2026 г. и след това. Преговорите обикновено се водят точно преди края на съществуващата сделка.
Говорителят на външното министерство на Южна Корея Лим Су Сук отказа да коментира докладите, като каза, че правителството ще се подготви за следващите преговори по "систематичен, стратегически" начин.
Държавният департамент на САЩ не отговори веднага на искане за коментар.
Американски войски са разположени в Южна Корея като част от усилията на двете страни за възпиране на Северна Корея, която ускорява своите ядрени и ракетни програми.
Южна Корея започна да поема разходите за разполагане на САЩ, използвани за финансиране на местна работна ръка, изграждане на военни съоръжения и друга логистична подкрепа в началото на 90-те години.