Градът, където е разположен руския черноморски флот - Севастопол поиска да се присъедини към Русия.

Освен това градският съвет подкрепи взетото по-рано решение за провеждане на референдум, който трябва да реши бъдещето на спорния полуостров.

Градската управа обяви, че е изпозлвала разпоредбите на Европейската харта за местно самоуправление, Конституцията на Украйна, Международния пакт за икономически, социални и културни права, Международния пакт за граждански и политически права и на основание на Закона за местното самоуправление в Украйна, за да свика допитването.

Това допълнително нагнети напрежението след като временният президент на Украйна Олександър Турчинов отмени допитването като противоречаща на конституцията.

ЕС и САЩ също обявиха, че няма да признаят резултатите от насроченото за 16 март допитване.

„Искаме да започнат преговори, които да се водят чрез контактна група. Участваме в разговорите за евентуални санкции. Дали ще влязат в сила зависи от това, докъде ще стигнат дипломатическите опити", каза канцлерът Ангела Меркел.

Постоянният представил на Русия в ЕС Владимир Чижов смята, че Общността използва двойни стандарти при четенето на украинската конституция по отношение на допитването в Крим.

Чижов заяви, че духът на изказванията след срещата на Съвета е неприемлив за стратегически партньори.

Преди дни Херсон и Одеса също обявиха, че желаят интеграция с Русия.

Великобритания също се присъедини към ЕС, Австрия , Швейцария и Лихтенщайн и замрази активите на 18 украински политици.