Германският канцлер Олаф Шолц обеща Европейският съюз и Съединените щати да се противопоставят с всички усилия на опитите да се въвлече НАТО в конфликта в Украйна, съобщава ТАСС.

"Ние не се виждаме във война с Русия и не търсим конфронтация с Русия", пише той в статия за "Уол стрийт джърнъл".

По думи на германския канцлер САЩ и ЕС "ще се противопоставят на всеки опит за въвличане на Алианса" в конфликта между Русия и Украйна.

Експерт от НАТО: Русия не се отказала от война с нас

Експерт от НАТО: Русия не се отказала от война с нас

Нова ескалация е близко

Шолц отбеляза, че колективните възпиране и отбрана на НАТО трябва да бъдат надеждни. Той призова съюзниците на Германия в НАТО да осигурят своите разходи за отбрана в размер на 2% от БВП.

Шолц спомена и Европейската инициатива за небесен щит, стартирана с цел засилване на европейските способности за противовъздушна отбрана, както и плановете на Берлин да разположи пълна бойна бригада в Литва.

Вчера унгарският външен министър Петер Сиярто заяви, че най-важната задача, пред която в момента е изправена Европа, е да предотврати военен конфликт между НАТО и Русия заради Украйна. В противен случай, предупреди той, това би било "равносилно на началото на Трета световна война". А заплахата от нова световна война никога не е била по-голяма, подчерта унгарският първи дипломат.

Русия да атакува НАТО – според Путин „глупости“ на Байдън, в които и САЩ не вярват

Русия да атакува НАТО – според Путин „глупости“ на Байдън, в които и САЩ не вярват

Владимир Путин: Това е просто фигура на речта

Германският канцлер заяви още, че Западът трябва да направи всичко възможно, за да не допусне поражение на Украйна срещу войната ѝ с Русия.

Една руска победа би била не само краят на Украйна като свободна, демократична, независима държава, но би променила радикално Европа и би нанесла удар на либералния световен ред, пише той, цитиран от Би Би Си. Според него опитът на Москва да завземе територия на съседна държава със сила може да послужи като пример за други авторитарни режими.

Досега Путин не е постигнал нито една от военните си цели, пише ръководителят на германското правителство. Това се дължи на героичната борба на украинския народ, но е и резултат от финансовата и военната подкрепа от Запада, добавя Шолц, който пътува до САЩ, за да се срещне с президента Байдън във Вашингтон утре.

Въпреки подкрепата на Запада Украйна може скоро да се изправи пред сериозен недостиг на оръжия и боеприпаси, тъй като предлаганата на Киев помощ е недостатъчна.

"Дългосрочните последици и разходите от неуспеха да спрем агресията на Путин ще заменят всички инвестиции, които правим сега", пише германският канцлер.

За да предотврати поражението на Украйна, Шолц предлага свой собствен план за действие, чиито основни компоненти са продължаващата подкрепа на Запада за Украйна и укрепването на отбраната на НАТО.

Той припомня, че в началото на февруари ЕС отпусна допълнителна финансова помощ на Украйна в размер на 50 милиарда евро за следващите четири години. "Това трябва да бъде допълнено от допълнителна военна помощ и аз призовах моите европейски колеги да вземат необходимите бюджетни решения", пише Шолц. Преди това той каза, че това решение на ЕС може да улесни отпускането на нова помощ от Вашингтон на Киев.

Що се отнася до укрепването на НАТО, германският канцлер обеща да разположи пълноценна бойна бригада в Литва, на източния фланг на Северноатлантическия алианс.

"Колкото по-скоро Путин разбере, че Западът е въвлечен в тази война за дълго време, толкова по-скоро войната срещу Украйна ще приключи", подчерта Шолц, добавяйки, че единственият начин за постигане на траен мир е поддържането на подкрепа, единство и решителност.