Германският канцлер Олаф Шолц поиска от лидера на опозицията Фридрих Мерц в писмо, видяно от "Ройтерс" във вторник, да подкрепи правителствените мерки за ограничаване на нелегалната миграция към Германия.

"За мен е важно федералното правителство, провинциите и опозицията да постигнат съвместни споразумения за значително намаляване на незаконната миграция към Германия", пише канцлерът в писмото.

Шолц отговори на писмо от опозиционния лидер, в което Мерц предлага сътрудничество, но и изисква отговор на предложенията на неговата парламентарна група.

Канцлерът не отговори на предложението на Мерц за формиране на работна група с равно представителство. Вместо това писмото подчертава необходимата координация с федералните провинции, с които федералното правителство иска да постигне конкретни споразумения на 6 ноември.

Министърът на вътрешните работи Нанси Фезер планира в сряда да представи законодателен пакет за по-бързо репатриране.

"Гражданите на нашата страна с право очакват броят на тези, които идват у нас без право да останат, да спадне бързо и значително", каза Шолц.

Германия също така иска реформа на Общата европейска система за убежище и канцлерът поиска единство между германските политически партии, за да настоява за бързо споразумение на Европейския парламент, Европейския съвет и Европейската комисия (ЕК).

Германия ускорява депортацията на мигранти, особено с криминално минало

Германия ускорява депортацията на мигранти, особено с криминално минало

Увеличават се полицейските правомощия за издирване на нелегални мигранти

Броят на хората, поискали убежище в 27-членния ЕС, се е увеличил с 38% от 2019 г. до близо един милион миналата година. Това е близо до рекордните нива от 2015 г. и 2016 г., според данни на Агенцията на ЕС за убежището. С 30% е скачил и броят на депортираните. 

Една четвърт от всички заявки за убежище са направени в Германия, което я прави една от страните с най-висок процент заявления на глава от населението. Тази година те са скочили с около 80 процента.

По-рано през октомври стана ясно, че Германия ускорява депортацията на мигранти, особено с криминално минало. 

Тя въведе проверки по границите със своите съседи от ЕС, заявявайки, че те са необходими за справяне с трафика на хора на фона на нерегламентираните пристигащи, които отново се увеличават.