Правителството на Швеция обяви в четвъртък, че ще задели 300 милиона крони (27 милиона евро) за мерки за сигурност в училище след най-тежката масова стрелба в образователен център в страната миналия месец, съобщи АФП.

На 4 февруари 35-годишният Рикард Андерсон влезе в центъра за обучение на възрастни Кампус Рисбергска в град Йоребру и застреля 10 души, преди да отнеме собственият си живот.

"В началото на февруари тази година се случи най-лошата масова стрелба в съвременната история на Швеция", заяви министърът на образованието Йохан Персон на пресконференция.

Това, което трябваше да бъде "място за знания и бъдещи възможности, се превърна в невъобразимо местопрестъпление", каза Персън.

Той отбеляза, че сигналите за заплахи и насилие в шведски училища са се увеличили с над 150 процента през последните 10 години.

"За съжаление безопасността в шведските училища се влоши с течение на времето. Все повече ученици и учители ходят на училище с голяма доза безпокойство", добави той.

Персон заяви, че правителството ще въведе "безвъзмездни средства за мерки за повишаване на сигурността на обща стойност 300 милиона крони", предимно за камери или контролно-пропускателни пунктове.

Правителството също така каза, че ще представи законопроект в парламента, който ще въведе изискване за училищата да имат "план за извънредни ситуации и текуща работа по готовност".

Предложението, което също ще даде на училищата правото да претърсват чантите на учениците, беше представено за първи път една седмица след стрелбата.

Полицията се бори да установи мотива за масовото убийство,като каза, че проучва житейската ситуация на стрелеца, след като го описа като безработен отшелник.

Полицията отбеляза, че той не е имал криминално досие и е имал разрешително за лов за четири оръжия.

Швеция допуска влошаване на ситуацията със сигурността

Швеция допуска влошаване на ситуацията със сигурността

На фона на нарастващите заплахи както от чужди сили като Русия, Китай и Иран