Президентът на Китай Си Дзинпин заяви пред регионалния икономически и отбранителен блок, включващ Русия и новия му член Беларус, че страните членки трябва да работят заедно, за да се противопоставят на "външната намеса" и да се подкрепят твърдо една друга. Това съобщи китайската държавна телевизия CCTV от Астана, където се проведе 24-тото заседание на Съвета на държавните глави на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), предава Ройтерс.
"Пред лицето на реалните рискове от малки дворове с високи огради, ние трябва да защитим правото на развитие," каза Си, цитиран от CCTV.
Десетчленният блок трябва да се справя с "вътрешните различия", запазвайки мира, да търси общи допирни точки и да решава трудностите в сътрудничеството, добави Си. Той подчерта и необходимостта от съвместно насърчаване на научно-техническите иновации, както и поддържане на стабилността и ритъма на индустриалните и снабдителни вериги.
От своето създаване в Шанхай през 2001 г., ШОС се е разширила от регионална организация с шест членки до трансрегионален блок с 10 пълноправни членове, включително Беларус, който официално се присъедини на тази среща. Други членове на блока са Индия, Иран и Казахстан.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от РИА Новости, заяви в четвъртък, че руският президент Владимир Путин ще обсъди с групата своята идея за създаване на нов набор от евразийски колективни договори за сигурност.
Путин заяви миналия месец, че е необходима нова регионална система за сигурност, която трябва да бъде отворена за всички страни на континента, включително членовете на НАТО, но целта ѝ трябва да бъде постепенното премахване на всички външни военни присъствия от Евразия, което е ясно насочено към САЩ.
alabala654
на 04.07.2024 в 12:44:43 #1Няма нищо по-величествено от ШОС, ръководена от икономическите титани и миротворците на нашето време Русия и Беларус, известни с безупречния си опит в демокрацията и човешките права, се присъединяват ръка за ръка, за да защитят света от „външна намеса“? Чудя се коя ли „външна намеса“ визират – може би онази, която се противопоставя на нахлувания в суверенни държави и задушаване на всякакво различие? Същевременно, възхищавам се на призива за „съвместно насърчаване на научно-техническите иновации“. Очевидно, нищо не стимулира иновациите повече от репресивни режими, които потискат всяка форма на свободомислие и критично мислене. Уверен съм, че с тази методика ще стигнат далеч…