"Светът има повече нужда от послания като тези на Кант - за вечен мир, за човека като цяло. Необходимо е по-малко да се позоваваме на Макиавели и Тукидид. Днес от Ню Йорк няма по-добро послание от онова в песента на Джон Ленън "Imagine" - "Мечтая". Ние сме като Джон Ленън, мечтаем". Това заяви президентът на Северна Македония Гордана Силяновска по време на годишното заседание на Общото събрание на ООН, съобщава bTV.

Припомняме, по-рано днес стана ясно, че Албания и Северна Македония ще бъдат разделени по отношение на процедурата за присъединяване към Европейския съюз.

Силяновска посочи, че е имала "приятелска среща с президента Румен Радев".

Относно взаимоотношенията с България тя отбеляза, че най-повтаряната синтагма от всички е, че трябва да се зачитат договорите.

Николоски обвини българските политици, че се намесват във вътрешните работи на РСМ

Николоски обвини българските политици, че се намесват във вътрешните работи на РСМ

С поисканата му оставка от Бойко Борисов

"Разбира се, всеки, който разбира от международно право и въобще от право, знае, че в Договора за добросъседство и приятелство няма точка, която да предвижда промяна на Конституцията и не може да има такава - това е свързано с известните исторически комисии и техните резултати от преговорите", подчерта македонският президент.

Тя поясни, че това не е директен отговор на въпроса дали РСМ ще смени Преговорната рамка и дали осъзнава, че не е възможно да я промени.

Моят коментар е как ще се отнасяме към Преговорната рамка, добави Силяновска.

Тя бе категорична, че договорите трябва да се спазват и поясни, че се има предвид Преспанското споразумение, където много ясно е записано какво означава Македония - "за втората страна, територия, народ със собствени език и история, за което ние преговаряме в тези исторически комисии и за това, което е част от договора", отбеляза Силяновска.

По-рано днес по повод отношенията ни със Северна Македония лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че всеки, който нарушава добрия тон, ще понесе последствията от това.

Разделянето на Албания и РСМ пътя им към ЕС - справедливо и без език на омразата
Обновена

Разделянето на Албания и РСМ пътя им към ЕС - справедливо и без език на омразата

Народното събрание гласува поредната декларация