Руските и сирийските военновъздушни сили бомбардираха контролираната от бунтовниците северозападна Сирия близо до границата с Турция в четвъртък, за да отблъснат офанзивата на бунтовниците, която превзе територия за първи път от години, съобщиха източници от сирийската армия и бунтовниците, цитирани от "Ройтерс".
Бунтовниците, водени от въоръжената групировка "Хаят Тахрир ал Шам", в сряда започнаха нахлуване в около десетина градове и села в северозападната провинция Алепо, контролирана от сирийския президент Башар ал Асад.
Атаката беше най-голямата от март 2020 г., когато Русия, която подкрепя Асад, и Турция, която подкрепя бунтовниците, се споразумяха за прекратяване на огъня, което сложи край на годините на битки, които прокудиха милиони сирийци, които се противопоставят на управлението на Асад.
В първото си изявление след изненадващата кампания сирийската армия каза, че е нанесла тежки загуби на "терористи", които са предприели "голяма атака на широк фронт".
Армията заяви, че си сътрудничи с Русия и неназовани "приятелски сили", за да си върне позициите и да възстанови ситуацията до предишното състояние.
Бунтовниците напреднаха на почти 10 км от покрайнините на град Алепо и на няколко километра от Нубл и Захра, два шиитски града, където подкрепяната от Иран ливанска групировка "Хизбула" има силно присъствие на милиции, каза източник от армията.
Те атакуваха летище Ал-Найраб източно от Алепо, където проиранските милиции имат аванпостове.
Бунтовниците твърдят, че кампанията е в отговор на засилените удари през последните седмици срещу цивилни от руските и сирийските военновъздушни сили в райони в Южен Идлиб и за предотвратяване на всякакви атаки от страна на сирийската армия, която според тях натрупва войски близо до фронтовите линии с бунтовници.
Те казват, че над 80 души, предимно цивилни, са били убити от началото на годината при удари с дронове срещу контролирани от бунтовниците села.
Дамаск твърди, че води война срещу вдъхновени от "Ал Кайда" екстремисти и отрича да атакува безразборно цивилни.
Бунтовниците казват, че Дамаск се възползва от по-широкия конфликт в региона, за да се опита да завземе контрола върху последната голяма контролирана от бунтовниците територия в Сирия близо до границата с Турция, където живеят над три милиона души.