Ибрахим Раиси е един от най-твърдите ирански хардлайнери, фанатично и абсолютно вярващ в иранската революция и нейната мисия.
Ако той е загинал на планински склон в северната част на страната, което изглежда все по-вероятно, това ще бъде важен момент за страната и региона. Това се посочва в анализ на телевизия "Скай".
Този инцидент ще отстрани от Близкия изток един от най-твърдите и безкомпромисни играчи.
Човек, който започна първата директна атака срещу Израел в историята на страната си, и хардлайнер, под чието ръководство стотици иранци бяха убити при бруталното потушаване на неотдавнашните протести, ръководени от жени, г-н Раиси има изключително много кръв по ръцете си.
Страховитата му репутация датира от 80-те години на миналия ХХ век - период, който му носи съмнителното прозвище "касапинът на Техеран".
Той е член на така наречения "Панел на смъртта", съставен от четирима ислямски съдии, които осъждат на смърт хиляди ирански затворници на съвестта по време на чистката през 1988 г.
Раиси лично е участвал в два от най-мрачните периоди на иранските репресии. Той е смятан за един от фаворитите за заместник на възрастния и болен върховен лидер Али Хаменей.
Встъпването му в тази роля щеше да гарантира още години на същото... и още години на намеса в чужбина.
С Раиси като президент Иран се ангажира с все по-смели намеси извън границите си.
Под негово ръководство Иран помогна на хутите да застрашат международното корабоплаване в Червено море; помогна на Хизбула да вкара Израел в седеммесечен двубой по северната му граница; помогна на милициите в Ирак да нападат, а в някои случаи и да убиват американски войници; и помогна на Хамас да води собствена война срещу еврейската държава.
След две години на размирици, икономически неуспех и забавено възстановяване от пандемията, Иран е разделен и отслабен.
Правителството му е загубило голяма част от доверието и подкрепата си заради жестокостите, които е извършило спрямо жените.
Малцина извън режима и редиците му от ревностни последователи ще оплакват човек, който е ръководил смъртта, лишаването от свобода или изтезанията на толкова много хора.
Иранците могат да се осмелят да копнеят за по-малко репресивни времена без него. Външните хора ще се надяват на един по-малко проблемен Иран.
Но там, откъдето е дошъл той, има още много и върховният лидер вероятно ще намери друг хардлайнер, който да го замени.
Страхът ще бъде от нестабилност в навечерието на изборите. Правителството е подкопано от последните събития, а върховният лидер не е добре.
Ако Раиси е мъртъв, неговото правителство ще се опита да осигури приемствеността възможно най-бързо и безпроблемно.
giggsn
на 20.05.2024 в 08:54:09 #1Айде при