Ние сме мирна държава. Няма да изпратим нито един патрон в Украйна". Това беше откровеното послание на Робърт Фицо към около 300 поддръжници на политически митинг миналата седмица в западния словашки град Бановце над Бебраву преди изборите на 30 септември, на които бившият премиер-популист е фаворит за победата, предава Ройтерс.
Ако той изпълни обещанието си, това би представлявало сериозна промяна за Словакия, досега верен съюзник на източната си съседка Украйна във войната й срещу Русия. Братислава достави оръжия и предложи силна политическа подкрепа на Киев в рамките на Европейския съюз и НАТО.
"Те така или иначе ще трябва да седнат и да намерят споразумение", каза Фицо за воюващите страни. Русия никога няма да напусне Крим, никога няма да напусне териториите, които контролира.
Съвсем не е сигурно, че Фицо ще си върне премиерския пост. Нито една партия не се очаква да си осигури мнозинство и съставянето на коалиционно правителство може да се окаже трудно. Западни дипломати и служители в Киев също казват, че малка страна като Словакия може да стигне само толкова далеч в преобръщането на политиката на ЕС и НАТО.
Но 59-годишният Фицо предизвиква опасения в Брюксел и изобщо на Запад, като критикува санкциите срещу Русия, призовавайки за сближаване с Москва след края на войната и обещавайки да наложи вето на членството на Украйна в НАТО, ако някога възникне такава възможност.
По време на предизборната кампания Фицо каза, че войната е "започнала през 2014 г., когато украинските нацисти и фашисти започнаха да убиват руски граждани в Донецк и Луганск", повтаряйки оправданието на Москва за подкрепата на сепаратистите, завзели земя в Източна Украйна.
Партията му води с малка преднина в предизборните проучвания, а гласоподавателите са уморени от икономическата болка от ограниченията, свързани с COVID, високата инфлация, свързана с войната в Украйна, и нарастването на нелегалните мигранти.
Според социолозите дезинформацията в социалните медии е допринесла за поляризацията сред избирателите и за обществения скептицизъм относно подкрепата за Украйна.
Предизборната реторика на Фицо тревожи съюзниците на Словакия, според четирима висши западни дипломати.
Тъй като контраофанзивата на Украйна все още не е създала голям пробив, това повдига въпроси колко дълго съюзниците ще поддържат своята финансова и военна подкрепа - лидерите на ЕС и НАТО се стремят да поддържат единен фронт срещу Москва.
Фицо може също така да се съюзи с унгарския премиер Виктор Орбан, който често влиза в противоречие с Европа и поддържа тесни връзки с Русия, повишавайки перспективата за повече сблъсъци с Брюксел относно върховенството на закона, войната в Украйна и миграцията.
Но прагматизмът на Фицо по време на предишни мандати, когато той въведе Словакия в еврозоната и до голяма степен избягваше споровете с партньорите от ЕС и НАТО, смекчава подобни опасения.
"Руски войски на Вашата граница и разкъсани отношения с Вашите съюзници, това ли искате?" каза един от дипломатите. "Или ще се върнете към прагматиката, както преди?"
Втори дипломат смята, че Фицо ще размисли да намали доставките на оръжия за Украйна извън тези от вече изчерпаните армейски запаси, предвид икономическото значение на производителите на боеприпаси и базата за ремонт.
А и Брюксел има лостове за влияние. По въпроси, свързани с върховенството на закона, той може да задържи финансовата подкрепа на ЕС за Словакия, която силно се нуждае от нея на фона на прогнозата за фискален дефицит от 6,85% от БВП тази година, най-високият в еврозоната.
Украински служители казват, че са обезпокоени от перспективата за коалиция на Орбан в ЕС, но от дуга страна посочватг, че Унгария обикновено не нарушава единството при важни решения и затова очаква ограничено външнополитическо въздействие, ако Фицо спечели.
Освен това социално консервативната партия СМЕР-ССД на Фицо има съвсем малка преднина в последните проучвания с подкрепа от 19,4% срещу 18,2% за либералната партия Прогресивна Словакия (ПС). Това би означавало, че властта в Словакия ще се реши от малките партии.
Somebodyelse
на 26.09.2023 в 15:02:43 #4Квачок няма такива филми като “на практика”. Теоретичните определения са базирани на реалностите така, че моля без мизерни измъквации в стил рускофашистки пропаганда.
Somebodyelse
на 22.09.2023 в 20:18:08 #3Квачок, очевидно не ис наясно що е то демокрация и автокрация. Ето ти да се образоваш малко : Какво е демокрация? „На народа, от народа, за народа“ Ейбрахам Линкълн Думата демокрация произлиза от гръцките думи “demos”, която означава народ, и “kratos”, която означава власт; и така демокрацията може да бъде определена като „власт на народа“: начин на управление, който зависи от волята на народа. Съществуват толкова много различни модели демократично управление по света, че понякога е по-лесно да разберем идеята за демокрация по отношение на това, което тя определено не е. Следователно, демокрацията не е автокрация или диктатура, при което управлява само един човек; тя не е олигархия, при която управлява малък сегмент от обществото. За да се разбере правилно, демокрацията дори не трябва да бъде „управление на мнозинството“, ако това означава, че интересите на малцинствата са напълно пренебрегнати. Поне в теорията, демокрацията означава управление от името на всички хора, според тяхната „воля“. ---------- https://www.coe.int/bg/web/compass/democracy
Somebodyelse
на 21.09.2023 в 18:40:51 #2Товарищи Квачок и Клозеки, според вас има ли демокрация в Рашистан ?
torbalan
на 21.09.2023 в 13:33:25 #1Двамата дежурни примата от руското посолство се изказаха.