Скоро не можем да очакваме подобряване на българо-македонските отношения. И от двете страни на границата е необходим здрав разум и спокойствие, смятат македонски и български наблюдатели.
Най-лошото е, че почти няма диалог между неправителствените организации и гражданските общества в България и Македония, казва македонският журналист Борян Йовановски. „Повярвайте ми, в Скопие също има много хора, които жадуват за срещи на всички равнища и по всякакви теми! Без обща карта за развитието на двустранните ни отношения всички заедно ще се лутаме като пътници, изгубени в дебрите на взаимното неразбиране и недоверие. Ако не можем с общи усилия сами да си начертаем тази карта, единственият изход е Европейският съюз да ни я направи!" - емоционално обяснява бившият говорител на президента Борис Трайковски.
Историческите емоции - лош съветник
Друг македонски журналист, шефът на скопския Център за медийно развитие Роберто Беличанец, също апелира за повече здрав разум: „Сега е особено необходимо първо да изпуснем парата от напрежението в двустранните отношения на всички равнища и нещата да се успокоят. Нека и двете страни да заговорят на езика на прагматизма, без излишни исторически емоции и лепене на етикети."
Българският политолог Огнян Минчев също взима под лупа историческите вълнения: „Сегашните проблеми в отношенията между София и Скопие произтичат преди всичко от водените и от двете страни „политики на идентичността", които са печално познати с изблиците на историческа емоционалност. През 1992 г. тогавашният български президент Жельо Желев обяви, че България признава македонската държава, но не и македонска нация. А това е пълен абсурд от гледна точка на международното право. Седем години по-късно Скопие и София официално се отказаха от взаимните си претенции за статуса на „своите" малцинства."
Вместо медийни и политически залпове - повече прагматизъм!
Оттогава започва обаче инерция в двустранните отношения, продължаваща вече 14-а година и довела до ново връщане към политиките за „защита на идентичностите". "В Македония, казва Минчев, копаеха все по-дълбоки ровове, за да обособят македонска идентичност, която край Вардар се свързва с кого ли не - от античността до наши дни, само и само да е много далеч от българската! В България пък историци от рода на Божидар Димитров си присвоиха думата по всички въпроси на съседството с Македония. Същевременно Скопие изнесе своята политика на идентичност на международната сцена по начин, който много дразни българската страна. Достатъчно е да спомена само шума около филма „Трето полувреме". Очевидно е, че след медийните и политическите залпове не можем да очакваме в скоро време отлични отношения между двете съседни страни. Но поне можем да се опитаме да ги направим по-разумни и по-прагматични, като уреждаме взаимните си претенции единствено през призмата на върховенството на закона", апелира Минчев.
Коментар на Н. Цеков за Дойче веле
el viejo
на 21.01.2013 в 20:37:27 #3Тази статия защитава единствено интересите на САЩ в света! А. те са: Където има възможност да се създават конфликти от всякакъв вид! Може да са между банди, между населени места, между етноси, дори и между държави, стига това да води до хаос и разширяване на влиянието на САЩ! Без подкрепата на САЩ, БЮРМ не би просъществувала и една година!
amica1
на 21.01.2013 в 13:41:30 #2Още малко авторът ще каже, че боб хвърляме за Македония. Те имат интерес да търсят отлични отношения с нас и когато ги постигнат можем да ги погледнем добронамерено с едното око, а може и с двете - от тях зависи.
griffin
на 20.01.2013 в 21:02:38 #1а поради що са нужни отношения да има
а с тая македония бегай при резнаците