След нападението на Иран срещу Израел във вторник вечерта израелски официални лица заявиха, че отбраната им е била стабилна. Израелските сили за отбрана (IDF) заявиха, че Иран е изстрелял повече от 180 ракети, но бяха оповестени малко подробности за щетите, а съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан заяви, че атаката "изглежда е била победена и неефективна".
Това коментира в. "Гардиън".
Но тъй като Израел подготвя ответните си действия, анализаторите смятат, че тези първоначални съобщения може да са били подвеждащи - и могат да променят изчисленията за отговора на Израел, ако той се страхува да влезе в продължителен "ракетен пинг-понг" с Иран, особено ако Техеран избере по-меки цели в бъдеще.
Спътникови кадри и кадри от социалните медии показват как ракета след ракета удря въздушната база Неватим в пустинята Негев и предизвиква поне няколко вторични експлозии, което показва, че въпреки силно рекламираната ефективност на израелските системи за противовъздушна отбрана "Железен купол" и "Стрела", ударите на Иран са били по-ефективни, отколкото се допускаше досега.
Експертите, които анализираха кадрите, отбелязаха най-малко 32 преки попадения в авиобазата. Никой от тях не е нанесъл сериозни щети, но някои от тях са паднали близо до хангарите, в които се намират израелските изтребители F-35, едни от най-ценните военни активи на страната.
Макар че тези ракети не изглежда да са поразили самолети на земята, те все пак биха имали смъртоносен ефект, ако бъдат изстреляни към град като Тел Авив или ако бъдат насочени към други цели с висока стойност, като петролните рафинерии на Bazan Group близо до Хайфа - потенциално биха могли да доведат до екологична катастрофа в района.
"Основният факт остава, че Иран е доказал, че може да удари силно Израел, ако пожелае", пише Декър Ивлет, анализатор от групата за изследвания и анализи CNA, който анализира сателитните снимки за публикация в блога си.
"Военновъздушните бази са трудни цели, които вероятно няма да доведат до много жертви. Иран би могъл да избере друга цел - да речем, гъсто разположена база на сухопътните сили на ЦАХАЛ или цел в цивилна зона - и ракетен удар там би довел до голям брой жертви."
Друг проблем за Израел е икономическият аспект на една продължителна серия от удари с иранците. Израелските запаси от противовъздушна отбрана са едновременно скъпи и ограничени, което означава, че с напредването на конфликта страната може да стане по-уязвима за ирански удари.
"Като се има предвид, че Израел изглежда вече публично се е ангажирал да нанесе удар по Иран, вероятно това не е последният път, когато ще видим размяна на ракети", пише Ивлет. "Опасенията ми са, че в дългосрочен план това ще бъде размяна, която Израел няма да може да си позволи, ако конфликтът се превърне в продължителен."
В по-дългосрочен план Израел може да се насочи към иранските производствени линии за балистични ракети и инфраструктура, за да предотврати атаки. Бенямин Нетаняху отдавна твърди, че иранската програма за балистични ракети е също толкова опасна за Израел, колкото и ядрената ѝ програма.
Контраатаката на Израел изглежда е неизбежна. Израелската информационна агенция Ynet съобщи, че генерал Майкъл Курила, командващ Централното командване на САЩ (Centcom), се очаква да пристигне в Израел през следващия ден. Джо Байдън и неговият съветник по сигурността Съливан са заявили, че ще проведат преки консултации с Израел относно военния му отговор. Местните журналисти бяха информирани, че отговорът на иранския удар е неизбежен, като може би ще бъде набелязан точно преди или след годишнината от атаките на Хамас на 7 октомври.
Възможните цели включват ирански военни съоръжения - включително военни обекти на Корпуса на гвардейците на ислямската революция или командни и контролни центрове - и енергийна инфраструктура, като например петролни рафинерии, което може да доведе до подобен удар по Израел. Съществува и възможност за директен удар по иранската ядрена програма, за която Техеран предупреди, че е една от червените му линии и за която Байдън предупреди Нетаняху да не прави.
"Трудно е да си представим, че Израел ще извърши символична и ограничена атака, защото това направи през април, а сега ще трябва да направи нещо, което е с една или няколко степени по-високо от това, което направи през април", заяви Али Ваез, директор на проекта за Иран в неправителствената организация Crisis Group, по време на неотдавнашен епизод на подкаста на организацията Hold Your Fire.
Той предупреди за "пинг-понг с балистични ракети между Израел и Иран, който във всеки един момент може да излезе извън контрол, да доведе до жертви в Израел, което би довело до по-нататъшна ескалация, а след това би могло да въвлече и САЩ" - в резултат на което иранските съюзници да се насочат към американските сили и бази в региона.
При нападението, каза Ваес, Иран е "използвал най-модерните си оръжия и разполага с достатъчни запаси, за да може да направи това в продължение на месеци. Това ще бъде светът, в който ще живеем, ако някой не дръпне шалтера на този цикъл на ескалация.
"Единственият човек, който има тази власт, е президентът на Съединените щати, но неговата политика не ни дава много надежди".
projekt
на 07.10.2024 в 10:24:19 #4според мен в случая никой няма да помогне на Иран. еврейското лоби е мног силно навсякъде. много банки, много големи фирми са собственост или се управляват от евреи. Русия няма да подкрепи Иран както Иран подкрепи Русия не защото не иска, а защото не може. не си спомням колко, но една голяма част от евреите в Израел са с руски корени. ако беше срещу САЩ или някой друг, най вероятно Русия щеше да подкрепи Иран, но срещу Израел.....едва ли. но нека не забравяме че Иран в случая има доста оръжия които може да изстреля по Израел. без значение дали са точни или не това ще иска точни оръжия от Израел, САЩ, Франция и Англия за прехващане и опазване на Израел. в момента НАТО, САЩ и ЕС се задъхват с доставката на оръжия и ракети за Украйна. едва ли имат толкова много налични и за Израел. а и да не забравяме че Иран има и достатъчно количество обогатен уран. дори да не е достатъчен за ядрена бомба, дори и Израел да удари инсталациите за обогатяване......все пак ще е много неприятно Иран да изстреля "мръсни бомби срещу Израел. дори да ги свалят, което е много вероятно, едно замърсяване на територията на Израел няма да е приятно. а дали Иран би го направил......не знам какви биха последствията за Иран ако Израел взриви инсталациите. дали в Иран ще се получи замърсяване.....дали ще е голямо, дали хиляди ще умрат в момента и стотици хиляди след това ще умрат от различни форми на рак.....ако се получи това, дали Иран няма атакува Израел с мръсни бомби.....дори и посмъртно.... за съжаление САЩ отново предизвикват войни които да отговарят на техните стратегически интереси....дори те да не отговарят на интересите на останалия свят. представям си ако Израел и САЩ атакуват Иран и ако още няколко милиона иранци, палестинци, ливанци тръгнат към Европа. това ще е поредната язва. точно това показва защо държавите които не са силни икономически и военно, защо трябва да имат ядрено оръжие. защото ако нямат, могат да бъдат нападнати във всеки един момент от САЩ, Израел, Франция, Англия, Русия, Китай...... дано да са успели да натрупат достатъчно голямо количество оръжие. може би само това може да ги спаси а и американците които ще подкрепят Израел трябва да са готови да рискуват бази, военни, самолетоносачи. САЩ и Израел имат много по модерни оръжия, но в крайна сметка е достатъчно няколко ракети да уцелят някой самолетоносач и.......американците ще почнат като руснаците да обясняват че някой войник е пушил и затова самолетоносача е потънал. а и войната в Украйна показа нещо интересно. важно е да имаш модерни оръжия, но не е най важното. по важно е количеството. модерните оръжия са скъпи и ограничени като количество. оказа се че скъпите самолети се свалят, скъпите танкове за милиони се унищожават с дронове за няколко хиляди долара.... сложно ще е. Израел може би обърка и изненада САЩ и Израел. може би не очакваха директно нападение. накрая Израел и САЩ ще победят, но на каква цена и готови ли ще са да я платят.
chafeto
на 06.10.2024 в 11:49:10 #3Израелската военна машина наистина е много мощна, но както видяхме, не е неуязвима. Железния купол беше пробит, а при по-масирана ракетна атака (каквато Иран има възможност да осъшестви) израелската ПВО може да бъде изтощена. Друг е въпросът, че съществуването на Израел зависи от подркрепата на САЩ. Не знам колко време би устоял Израел, ако допуснем, че в един момент САЩ не искат или не могат (според мен втоеото е по-вероятно) да оказват подкрепа. По принцип Изрел е последната крепост, която САЩ биха изоставили. Иначе Кисинджър още преди години каза, че за Израел ще става все по-трудно в нарастващото и враждебно "море" от мюсюлмани около него.
ICO
на 06.10.2024 в 10:04:33 #2От военна точка на каква поддръжка могат да се надяват страните в конфликта при евентуална ескалация?Израел ще разчита на помощ от САЩ, а европейските държави не са склонни да жертват ресурси, може би само Англия и то доста пестелива подкрепа. От друга страна Иран може да разчита на военна подкрепа като от Русия/като източник на военни технологии/ така и от Китай с неограничено количество дронове, електроника и др. Явно е, че Израел може да направи една две "успешни" атаки, но при продължетелен конфликт количеството на оръжие, военни и технологии ще предопределят загуба на войната о Израел.......а съседите араби само чакат спад във военния потенциал на еувреите за да заличат страната.
ICO
на 06.10.2024 в 09:53:18 #1Ескалация на конфликта Израел-Иран ще доведе до въвличане на САЩ и Китай-Русия. Въпросът е ще могат ли САЩ финансово да поддържат два фронта Украйнския и Персийсикя........Още повече, че от икономическа гледна точка евентуален конфликт в Персийския залив ще има много по-жестоки последствия за САЩ-Израел и коалиция отколкото за Русия, Иран или Китай, които имат стабилни доставки на петрол..... Евентуален конфликт Израел-Иран бързо ще засили тенденцията по разделяне на световната икономика на два лагера Г-7 срещу БРИКС........а фактите вече показват неоспоримо че Г-7 губят икономическото сражение.