Делегации от съперничещи либийски законодателни органи се споразумяха на разговори в Мароко в четвъртък да работят заедно с мисия на ООН, за да проправят пътя за избори, които да сложат край на години на политическа безизходица, предава "Ройтерс".

Либия претърпя хаотично десетилетие, откакто през 2014 г. се раздели между две администрации на изток и запад след подкрепяния от НАТО бунт, който свали Муамар Кадафи през 2011 г.

Разговорите в Бузника, близо до мароканската столица Рабат, бяха между съперничещи законодателни органи, известни като Висшия държавен съвет със седалище в Триполи на запад и Камарата на представителите със седалище в Бенгази на изток.

Възстановяването на стабилността в Либия изисква "свободни и честни избори", се казва в окончателно изявление на двете организации.

За тази цел те се съгласиха да си сътрудничат с мисията на ООН в Либия за изработване на пътна карта за прекратяване на кризата по начин, който гарантира либийския контрол върху политическия процес в страната.

Двата органа също се споразумяха да си сътрудничат за формиране на правителство на националното единство, както и за стартиране на институционална, финансова и реформа в областта на сигурността.

Стефани Кури, действащ ръководител на мисията на ООН в Либия (UNSMIL), каза миналата седмица, че ООН ще свика технически комитет от либийски експерти, за да разреши спорните въпроси и да постави страната на път към национални избори.

Политическият процес за прекратяване на години на институционално разделение, война и нестабилен мир беше спрян, след като изборите, насрочени за декември 2021 г., се провалиха на фона на спорове относно допустимостта на основните кандидати.

Камарата на представителите беше избрана през 2014 г. за национален парламент с четиригодишен мандат да наблюдава политическия преход.

Съгласно Либийско политическо споразумение от 2015 г. Висшият държавен съвет беше сформиран като втора консултативна камара със съвещателна роля. Но след това Камарата на представителите назначи собствено конкурентно правителство, заявявайки, че мандатът на министър-председателя на правителство на националното единство е изтекъл.

Назначеното от Изтока правителство имаше малко влияние, но назначаването му съживи разделението в Либия.

Много либийци изразиха скептицизъм, че техните политически лидери преговарят добросъвестно, вярвайки, че не желаят да провокират избори, които биха могли да ги отстранят от властовите им позиции.

"Либийците са загрижени за бъдещето на страната си", каза Кури в изказване пред Съвета за сигурност на ООН в понеделник.

"Успехът на политическия процес, подпомаган от ООН, изисква преди всичко политическа воля и ангажираност на либийските участници да се въздържат от едностранни действия, които продължават да утвърждават институционалните разделения и поляризацията."

Русия изнася оръжие и оборудване от Сирия към Либия

Русия изнася оръжие и оборудване от Сирия към Либия

През целия ден в авиобазата в Латакия се наблюдава повишена активност