Усилията на Израел да разшири еврейските селища на Западния бряг се засилват тази година, отразявайки дневния ред на дясното правителство на страната. Това предизвиква международно осъждане на практиката, която според повечето страни нарушава международното право.
Критиците твърдят, че разширяването на селищата подкопава перспективите за мирно споразумение с палестинците, основано на решение за две държави. Много поддръжници на движението на заселниците отричат идеята за палестинска държавност и възглеждат Западния бряг като право по рождение на еврейския народ или като необходим буфер за сигурността на Израел.
Палестинците твърдят, че селищата отнемат земята, която те смятат за своя за бъдеща държава, и блокират достъпа до земята, която използват за земеделие. Те също така се сблъскват с двустепенна правна система - един набор от правила за израелците и друг за палестинците, живеещи под военно управление.
От шестте месеца, откакто на властта е настъпило дясното и религиозно консервативно правителство на премиера Бенямин Нетаняху, израелските органи за планиране са издали или одобрили разрешителни за 13 000 нови жилищни единици в селища на Западния бряг, според израелската група "Peace Now".
Това е най-високият брой от 2012 г. насам, когато групата започнала да наблюдава строителството в окупираната територия. През последните месеци властите по планирането предложиха около 5700 жилищни единици в процес на планиране, а над 800 от тях са в последните етапи на одобрение.
След нападение извън селището Ели на 20 юни, когато двама палестински въоръжени мъже убиха четирима израелци, Нетаняху обяви планове за изграждане на допълнителни 1000 дома за заселници там. Неговото правителство също продължава с плановете за още 4700 жилища в Западния бряг.
По международно право, израелските селища на Западния бряг, включително Източен Йерусалим, се смятат за незаконни. Четвъртата Женевска конвенция забранява окупиращата сила да прехвърля свое цивилно население на окупирана територия. Общото събрание на ООН, Съветът за сигурност на ООН и Международният съд са заявили, че израелските селища нарушават тази конвенция.
Израел се основава на исторически, религиозни и политически аргументи за законността на селищата. Те твърдят, че имат дългогодишно присъствие на тези територии и смятат голяма част от Западния бряг за спорна територия, която трябва да бъде определена през преговори.
Независимо от спорните твърдения, международната общност и много държави продължават да осъждат и настоятелно критикуват израелската политика на разширяване на селищата на Западния бряг. Международното разискване и легални аспекти по въпроса са сложни и се развиват.
До момента има повече от 130 селища, които са били построени с разрешение на израелското правителство от 1967 г. насам. Освен това, има повече от 100 селища, които са издигнати от 1990 г. насам без разрешение от правителството. Текущата населеност включва над 400 000 израелски заселници на Западния бряг, заедно с повече от 2,6 милиона палестинци.
Каква е стратегията на правителството?
През 1998 г., докато израелското правителство преговаряше да отстъпи територия на палестинците, Ариел Шарон, тогавашен външен министър, призова заселниците на Западния бряг да "бягат и да заграбят колкото се може повече хълмове", "защото всичко, което вземем сега, ще остани наше."
Това послание беше повторено този месец от Итамар Бен-Гвир, израелският ултранационалистичен министър на националната сигурност, който каза на заселниците да "бягат към върховете на хълмовете" и да ги заселват.
Но Нетаняху отхвърли подобни призиви, като каза, че правителството му "не само няма да подкрепи подобни действия", но ще "предприеме решителни действия срещу тях".
Бецалел Йоел Смотрич, министърът, който контролира изграждането на селищата, е инструктирал министерствата в Израел да се подготвят за подобряване на инфраструктурата в селищните райони на Западния бряг, с цел те да поемат още 500 000 заселници, пише Haaretz, израелски вестник.
Как реагираха палестинците от правна гледна точка?
Поради силните възражения на Израел, в края на 2014 г. палестинското ръководство се присъедини към Международния наказателен съд в Хага, за да води дела срещу заселническата политика на Израел и неговите военни операции.
Скоро след това съдът започна предварително разследване и през 2021 г. обяви, че започва официално разследване на твърдения за военни престъпления от Израел и от палестински бойни групировки в територии, окупирани от Израел през 1967 г.