Свободата на медиите по света е намаляла до най-ниското си равнище за поне десетилетие. Нов доклад показва, че журналистите са заплашени от правителствена цензура, организирана престъпност и търговския натиск, причинен от разрастването на интернет.
Турция е преживяла най-голямото влошаване на свободата на словото през последното десетилетие, но в Бразилия, Бурунди, Египет, Полша, Венецуела и Бангладеш също е налице тревожен упадък на разнообразието и независимостта на медиите, според доклада.
"За първи път имаме всеобхватен и цялостен преглед за състоянието на свободата на словото и информацията по света", посочва Томас Хюз, който е изпълнителен директор на "Член 19", неправителствена организация, бореща се за свобода на словото, която е изготвила доклада заедно с V-Dem.
"За съжаление нашите констатации показват, че свободата на словото е атакувана в демокрации, както и в авторитарни режими", допълва Хюз.
Авторите на доклада са измерили свободата на словото в 172 страни между 2006 и 2016 г. чрез система от 32 социални и политически показателя като медийна пристрастност и корупция, интернет цензура, достъп до правосъдие, тормоз над журналисти и равенство на социалните класи и половете.
По думите на Томас Хюз, журналистите са заплашени от сплашване, наказателно преследване и дори убийство в някои части на света; имало е 426 атаки срещу журналисти и медии само в Мексико през 2016 г. Той смята, че Великобритания е отговорна за едно от най-драконовските законодателства за подслушване под формата на Закона за разследващите правомощия, който "предлага шаблон за авторитарни режими и сериозно подкопава правата на нейните граждани за неприкосновеността на личния живот и свободата на словото".
Свободата на медиите в световен мащаб допълнително е застрашена от възхода на интернет, тъй като онлайн съдържанието се контролира от шепа интернет компании, чиито похвати, които са белязани от липсата на прозрачност и търговски натиск върху създателите на новини, са довели до орязване на инвестициите, а "голямото мнозинство от страните", включително Китай, ограничават достъпа до редица уебсайтове.
В доклада се подчертава, че 259 журналисти са били вкарани в затвора през миналата година, а 79 журналисти са били убити. Областите на тревога включват уязвимостта на журналистите, съобщаващи или критикуващи "войната срещу наркотиците" във Филипините, Мексико и Хондурас, както и сплашване и злонамерени обвинения срещу опозиционни гласове на режима на Ердоган в Турция.
"Свободата на медиите по света е на най-ниското си равнище от началото на века", алармира докладът.
Към април тази година 152 турски журналисти са били в затвора, както твърди опозицията. Повече от 170 медии са били закрити след неуспешния преврат през миналата година, включително вестници, сайтове, телевизии и новинарски агенции, а 2 500 журналисти са били уволнени.
Подобрение в свободата на словото се отчита в Тунис, Шри Ланка и Непал, като докладът приветства въвеждането на закони за свобода на информацията в 119 страни.