Президентът на Македония Стево Пендаровски повери в петък мандат за съставяне на преходното правителство на Талат Джафери, който ще бъде технически премиер от 28 януари до провеждане на предстоящите избори през пролетта, съобщава МКД.
Държавният глава беше информиран, че в парламента има мнозинство за гласуване на техническо правителство, което трябва да подготви предстоящите в Северна Македония избори. Гласуването за кабинета ще бъде в неделя.
Джафери преди това подаде оставката си от поста председател на парламента и той бе поет от Йован Митрески от СДСМ.
Джафери обеща, че въз основа на законите и конституцията преговорите за съставяне на преходното правителство ще се проведат според политическата необходимост и ситуацията в страната.
Джафери участва във военния конфликт в Македония през 2001 г., като е висш офицер от официалните въоръжени сили. По-късно дезертира и се включва в сепаратистката албанска Армия за национално освобождение (АНО). Там се прочува под името командир Форина. Между 2002 и 2016 г. е депутат в парламента на Македония. През 2013 - 2014 г. е министър на отбраната.
Припомняме, че ден по-рано министър-председателят на Северна Македония Димитър Ковачевски внесе оставката си като премиер.
Ковачевски изрази задоволството си от работата на своето правителство и увереност, че след изборите на 8 май той отново ще бъде министър-председател и същото, европейски ориентирано парламентарно мнозинство, ще доведе страната до членство в ЕС.
Пендаровски вече обяви, че няма да търси преизбиране на следващите президентски избори и СДСМ трябва да предложи друг кандидат.
Основните политически партии се споразумяха през декември да проведат избори на 8 май, два месеца по-рано. Парламентарните избори ще съвпаднат с втория тур на президентските избори.
Ковачевски беше обявен за министър-председател и лидер на управляващата партия Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) през 2022 г., заменяйки Зоран Заев, който подаде оставка, след като партията претърпя поражение на местните избори.
Северна Македония започна преговори за присъединяване към ЕС през 2022 г. За да изпълни изискванията, тя трябва да изпълни определени критерии, включително да промени конституцията си, за да признае българско малцинство, силно оспорван въпрос в страната.