Талибанските власти няма да отсъстват от ръководените от ООН преговори за Афганистан, които започнаха в понеделник в Катар, съобщава АФП. Говорител на правителството отхвърли свързването на международния ангажимент с правата на жените в засегнатата от криза страна, тъй като това би било намеса във вътрешните дела на страната.

Пратеници от Съединените щати, Китай, Русия, както и големи европейски донори на помощ и ключови съседи като Пакистан, са сред представителите на около 25 държави и групи, призовани за двудневни разговори от генералния секретар на ООН Антонио Гутериш.

Заместник-говорителят на талибанското правителство Билал Карими каза в понеделник, че то все пак "има положителен ангажимент към света".

В събота малка група афганистански жени организираха протестно шествие през уикенда в Кабул, за да се противопоставят на всякакви действия за признаване на талибанското правителство.

В отворено писмо до срещата в Доха, публикувано в неделя, коалиция от афганистански женски групи заяви, че са "възмутени", че която и да е страна ще обмисли официални връзки с правителството, което ООН нарича "де факто власти".

Талибаните отхвърлиха критиките, че застрашават регионалната сигурност

Талибаните отхвърлиха критиките, че застрашават регионалната сигурност

След изказването от петък на руския министър на отбраната Сергей Шойгу

ООН и Вашингтон настояват, че признаването не е на дневен ред.

Страховете на групите за защита на правата бяха подхранвани от забележките, направени миналия месец от заместник-генералния секретар на ООН Амина Мохамед, която каза, че срещата в Доха може с "бебешки стъпки" да доведе до "принципно признаване" на талибанското правителство.

ООН заяви, че коментарите са били изтълкувани погрешно.

Нито една страна не е установила официални връзки с афганистанската администрация и членството в ООН може да бъде решено само от Общото събрание на ООН.

Преди пристигането му в Доха, офисът на Гутериш каза, че срещата "има за цел да постигне общо разбиране в рамките на международната общност за това как да се ангажираме с талибаните" относно правата на жените и момичетата, приобщаващото управление, противодействието на тероризма и трафика на наркотици.

Припомняме, че талибаните рязко ограничиха правата на жените, като им отказаха и достъп до учебните заведения, под предлог, че това е временна мярка, за да се променят учебните програми така, че да съответстват на исляма. 

СС на ООН призова талибаните да не нарушават правата на жените

СС на ООН призова талибаните да не нарушават правата на жените

След като бе посегнато на образованието, правото на труд, посещенията на ресторанти, паркове и фитнеси